-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

SHBA kundër sulmit që nisi Izraeli, Irani: Rrëzuam tre dronë

Kryesoret

Izraeli kishte njoftuar SHBA-në të enjten se do të hakmerrej kundër Iranit në ditët në vijim, tha një zyrtar i lartë amerikan. “Ne nuk e miratuam përgjigjen,” tha zyrtari, shkruan CNN.

Izraeli ka kryer një sulm brenda Iranit, tha një zyrtar amerikan për CNN. Sulmi erdhi vetëm disa orë pasi Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian tha në një intervistë se nëse Izraeli  ndërmerr ndonjë veprim të mëtejshëm ushtarak kundër tij do të ishte “i menjëhershëm dhe në një nivel maksimal”.

Ushtria izraelite tha se ata “nuk kanë një koment në këtë moment”, kur u pyet nga CNN në lidhje me raportet për shpërthime në Iran. Izraeli kreu një sulm brenda Iranit të premten herët me orën lokale.

Irani mund të zgjedhë të synojë Izraelin përmes përfaqësuesve në Liban dhe Irak, si dhe me ndihmën e Hamasit në Gaza dhe grupit militant Houthi në Jemen, redaktori i Bloomberg, Bobby Ghosh.

Sulmet e së premtes e kanë futur konfliktin në “territor të panjohur”, tha ai. “Me këtë përshkallëzim të marrjes së rrezikut, ka gjithmonë një shans që hapi tjetër në rritje do të jetë shumë larg” tha Ghosh.

Analisti i Çështjeve Globale të CNN, Kim Dozier tha se kjo “shkallë e përshkallëzimit” midis vendeve mund të çojë në “diçka vërtet të tmerrshme”.

Hakmerret Izraeli, sulmon Iranin

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit