-sidi education-spot_img
27.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

DW: A e ekspozoi Xi Jinpingu i Kinës përçarjen në Evropë?

Kryesoret

Presidenti kinez Xi Jinping përfundoi një turne evropian të profilit të lartë të premten mes shqetësimeve në Evropë për mbështetjen e Kinës për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe tregjet evropiane të përmbytura me automjete elektrike të lira kineze.

Vizita e parë e Xi në rajon që nga viti 2019 vjen gjithashtu mes dyshimeve në rritje se  Kina po kërkon të përfitojë nga ndarjet në Evropë. Dhe analistët vunë në dukje se itinerari i Xi nuk ishte rastësi.

Bertram Lang, një bashkëpunëtor kërkimor në Universitetin Goethe në Frankfurt, i specializuar në politikën e jashtme të Kinës, tha se vendet në turneun e Xi – Franca, Serbia dhe Hungaria  – të gjitha kanë “marrëdhënie të veçanta dypalëshe” me Pekinin.

Lang shtoi se udhëheqja kineze e ka ndarë gradualisht Evropën në dy grupe, “miqësore dhe jomiqësore ndaj Kinës”. Dhe ky udhëtim synonte të theksonte marrëdhëniet me të parët.

Xi bëri presion mbi çekuilibrin tregtar në Francë 

Xi filloi turneun e tij në Francë, ku vizita e tij shtetërore dyditore dhe bisedimet me presidentin francez Emmanuel Macron u fokusuan në luftën në Ukrainë dhe çekuilibrat tregtare me BE-në.

Ndërsa Kina dhe Xi preferojnë angazhimin në një nivel dypalësh, Macron u përpoq të demonstronte unitetin evropian duke përfshirë Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili së fundmi përfundoi një vizitë në Kinë, ishte i ftuar në Paris, por nuk mori pjesë. Megjithatë, Scholz dhe Macron u takuan përpara vizitës së Xi më 2 maj për të prekur bazën e politikës së Kinës.

Në Paris, vërejtjet publike të Von der Leyen synuan drejtpërdrejt atë që ajo i quajti “praktikat e shtrembërimit të tregut” të Kinës me subvencione masive për industritë e automjeteve elektrike dhe çelikut.

Kina është kritikuar për “mbikapacitetin” dhe hedhjen e produkteve me çmim të ulët në tregjet e BE dhe SHBA.

Komisioni Evropian njoftoi se do të nisë hetime kundër subvencioneve në automjetet elektrike kineze dhe panelet diellore për të përcaktuar nëse do të vendosë tarifa ndëshkuese ndaj tyre. 

Gjatë takimit trepalësh në Paris, von der Leyen i tha Xi se Evropa “nuk do të lëkundet nga marrja e vendimeve të vështira të nevojshme për të mbrojtur ekonominë dhe sigurinë e saj”.

Në përgjigje të vërejtjeve të von der Leyen, Xi tha se nuk ekziston një gjë e tillë si “problemi i mbikapacitetit të Kinës”, qoftë nga perspektiva e avantazhit krahasues apo kërkesa e tregut global, njoftoi transmetuesi shtetëror Xinhua . 

Lexoni KËTU shkrimin e plotë

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit