-sidi education-spot_img
22.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

europa

Scholz bën thirrje për thellim të bashkëpunimit ushtarak në Evropë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se Evropa duhet të ketë bashkëpunim më të ngushtë ushtarak, duke shtuar se ai po ashtu mbështet armët parandaluese...

DW: A e ekspozoi Xi Jinpingu i Kinës përçarjen në Evropë?

Presidenti kinez Xi Jinping përfundoi një turne evropian të profilit të lartë të premten mes shqetësimeve në Evropë për mbështetjen e Kinës për luftën e Rusisë në...

Ilir Alia tek ‘5Pyetjet’: Serbia me dy non-grata po i bën shantazh Europës

Teksa po diskutonte situatën para zgjedhore në Maqedoninë e Veriut, analisti Ilir Alia, u ndal edhe tek situata e Serbisë e cila tashmë është...

20 vjet zgjerim i BE-së! Si do të vazhdohet më tej?

"Big Bang", ky emërtim mban zgjerimi i Bashkimit Evropian në zhargonin e BE-së përpara 20 vjet më 1 maj 2004, kur në bllok dhe pranuan dhjetë...

Macron paralajmëron se Evropa ‘mund të vdesë’: Jo vasalë të SHBA-së

Europa mund të vdesë. Ky është parashikimi i zymtë i Presidentit të Francës Emmanuel Macron. Lufta në Ukrainë, presioni i SHBA-së ndaj Europës dhe...

Yanis Varoufakis: Dy fytyrat e Euros

Nga të gjithë politikanët evropianë që nuk i udhëhoqën kurrë vendet e tyre, Jacques Delors dhe Wolfgang Schäuble patën ndikimin më të madh në...

FOTO/ Si Shqipërisë po ‘i zihet fryma’ nga pluhuri afrikan

Ditën e sotme Shqipëria u mbulua nga një re pluhuri afrikan duke shkaktuar njëkohësisht edhe temperatura të larta në vlerën mbi 20 gradë Celsius. Siç...

Trump: NATO pa SHBA-në nuk do ekzistonte, të tjerët të ‘luajnë drejtë’

Kandidati republikan për president në SHBA, Donald Trump disa ditë më parë dha deklaratën se nëse ai fiton zgjedhjet atëherë do të tërhiqet nga...

Charles Michel: Bëhuni gati për luftë

“Nëse Evropa dëshiron paqe, ajo duhet të kalojë në një mënyrë “ekonomie lufte” dhe të forcojë ndjeshëm aftësitë e mbrojtjes përballë kërcënimit të paraqitur...

Me bllokada e lodhje, lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë

Njëzet e katër shkurti i vitit 2022 solli në Evropë luftën, për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Atë ditë, presidenti rus,...

Latest news

/5pyetjet.al