-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Ministri i Izraelit akuzon Netanyahun se po përpiqet të ‘zbardhë’ planin e armëpushimit

Kryesoret

Ministri i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, Itamar Ben-Gvir, ka akuzuar Benjamin Netanyahun se po përpiqet të “zbardhë” një marrëveshje për të mbyllur luftën në Gaza që po avancohet nga presidenti amerikan, Joe Biden, dhe ka përsëritur një kërcënim për të lënë qeverinë.

Ai i tha fraksionit të tij parlamentar se Netanyahu e ftoi atë të lexonte propozimin, por ndihmësit e kryeministrit dy herë nuk arritën të prodhonin dokumentin. Çdo plan duhet të përfshijë rrëzimin e Hamasit, citohet të ketë thënë Ben-Gvir nga Reuters.

Partnerët e koalicionit të ekstremit të djathtë të Netanyahut – ministri i financave, Bezalel Smotrich dhe Ben-Gvir – shprehën menjëherë kundërshtimin ndaj planit të ri të armëpushimit kur Shabbat përfundoi të shtunën mbrëma, duke kërcënuar se do të jepte dorëheqjen nëse ai shkon përpara.

Biden kishte thënë se propozimi do të përfshinte një armëpushim fillestar gjashtë-javor me një tërheqje të pjesshme ushtarake izraelite dhe lirimin e disa pengjeve, ndërsa të dy palët negocionin “një fund të përhershëm të armiqësive”.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit