-sidi education-spot_img
19.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

2023

OBSH ngre alarmin: 10 mijë vdekje gjatë muajt dhjetor nga Covidi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka raportuar një rritje shqetësuese të rasteve dhe vdekjeve me Covid-19 në muajin dhjetor, sipas tyre kjo vjen si...

Një tjetër vit me suksese! Si e mbylli Dua Lipa 2023-shin

Disa nga arritjet e Dua Lipës gjatë vitit 2023: Më 1 maj, Dua shërbeu si bashkëkryetare e Met Gala. Krahas bashkëkryesuesve të tjerë Penelope Cruz,...

Kush janë 10 personat më të ndjekur në Instagram në vitin 2023?

Për shumë të famshëm, Instagrami është bërë platforma kryesore për të promovuar gjithçka, për të ndarë momente historike, për të shpallur ngjarje të mëdha...

Festime dhe ankth nga luftrat, ndërsa bota pret Vitin e Ri 2024

Sidnei në Australi dhe Oklandi në Zelandën e Re, ishin ndër qytetet e para të mëdha në botë që pritën vitin e ri 2024,...

2023 dhe statistikat për Kosovën

Rritje e ulje pagash. Rritje e çmimeve. Rritje e pranisë së NATO-s në Kosovë. Rritje e sulmeve ndaj gazetarëve. Rritje e numrit të grave të vrara nga familjarë...

Ja 5 arsyet pse duhet të jeni optimistë për vitin e ardhshëm

CNN ka renditur 5 arsye për t’u ndjerë optimistë për të ardhmen: Një rritje e energjisë së rinovueshme Viti 2023 ka qenë në rrugën e duhur...

IA karakterizon vitin 2023, plumbat e fletëvotimet do ta ndryshojnë 2024-tën

Si t’i përkufizojmë lajmet më të rëndësishme të vitit të fundit? Përgjigja e qartë në vitin 2023 është duke përdorur inteligjencën artificiale (IA). Në...

Barbie dhe Shakira? Cilët janë termat më të kërkuar në Google për vitin 2023

Filmat më të kërkuar në Google për vitin 2023 ishin “Barbie” dhe “Openheimer”, ndërsa nga personazhet Shakira ishte dy herë, në janar për këngën...

Dyfishohen sipërfaqet e lejeve të ndërtimit në Shqipëri!

Në tremujorin e dytë 2023 janë miratuar gjithsej 509 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 339 leje të miratuara në tremujorin e dytë...

Eurovision 2023, BBC: Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes!

Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes, shkruan BBC për kongën konkurruese të Shqipërisë në Eurovision Song Contest. Këtë vit, Festivali Evropian i...

Latest news

/5pyetjet.al