-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Asociacioni

Asociacioni kusht për KiE-në, analistët: E padrejtë

Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës është i lidhur me progresin që Kosova do ta ketë në dialogun me Serbinë, por që mund të kushtëzohet...

Draft-statuti i Asociacionit, BE: Propozim i ri, i balancuar dhe evropian

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano u shpreh se draft-statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe që i është paraqitur palëve në proces të...

Rama: E jashtëzakonshme, Kurti pranoi Asociacionin

Kryeministri Edi Rama gjatë një bisedë në Këshillin e Atlantikut mbi sfidat e rajonit dhe perspektivën Europiane kryefjalë vendosi dialogun Kosovë-Serbi dhe Asociacionin, që...

Kurti: BE të publikojë draft-statutin e Asociacionit, pastaj hapet rruga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se nuk është ai i cili duhet ta publikojë draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Këtë,...

Ukraina, Gaza e Ballkani, Kurti: S’ka shenja të mira, s’e dimë si do të jetë bota në 2025-ën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shprehet optimist për anëtarësimin në Këshillin e Evropës. Ai në një intervistë për gazetën austriake “Der Standard” tha se kjo...

Petkoviç: Në Bruksel do të diskutojmë për draftin e Asociacionit

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se pas dy ditësh në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi...

Vuçiç takon Lajçakun: Do të respektojmë marrëveshjet e dialogut

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë takimit me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se Serbia është...

Analisti amerikan: Dy problemet e mëdha të draftit të Asociacionit

Specialisti në fushën për menaxhimin e konfliktit dhe një nga vëzhguesit e dinamikës politike në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer ka komentuar përmbajtjen e draft-statutit...

Asociacioni, Lajçak takon sot Vuçiç në Beograd

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të takohet ditën e sotme me të dërguar e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-serbi, Mirosllav Lajçak. Takimi...

SHBA: Gjykata Kushtetuese do të thotë fjalën e fundit për Asociacionin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të enjten se draft-statuti që i është propozuar Kosovës për formim të Asociacionit të komunave me...

Latest news

/5pyetjet.al