-sidi education-spot_img
5.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

emigracion

Marrëveshja Itali-Shqipëri, zv/drejtori i emigracionit: Jo i papritur, ka pikëpyetje për zbatimin

Marrëveshja e firmosur javën e shkuar në Romë mes kryeministres italiane Giorgia Meloni dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama për ndërtimin në territorin shqiptar të...

Çmimet u rritën, por shqiptarët shpenzuan më pak për ushqime vitin e kaluar

Në total, familjet shqiptare shpenzuan vitin e kaluar për ushqime 319,1 miliardë lekë (2,7 miliardë euro me kursin mesatar të këmbimit Euro-Lek 2022) me...

Ç’po ndodh? Polonia “blindon” kufirin me Sllovakinë!

Polonia do të vendosë masa kontrolli për automjetet që kalojnë kufirin nga Sllovakia, tha kryeministri i vendit të hënën, në përpjekje për të frenuar...

Rritja e pagave kthen mobilierët e larguar në emigracion, shtrenjtojnë çmimet e mobilieve

Problematika e mprehtë e fuqisë punëtore tashmë është e pranishme në të gjitha sektorët e ekonomisë. Edhe pse shumë kompani prodhuese dhe të shërbimit kanë...

Ministri i Emigracionit i tregon Parlamentit numrin e shqiptarëve të depërtuar

Ministri anglez i Emigracionit, Robert Jenrick, bëri këtë të martë në parlament një deklaratë për emigrantët e paligjshëm që vijnë nga Shqipëria. Jenrick tha...

Emigracioni, “Daily Mail”: Kontrabandistët shqiptarë vazhdojnë tregtinë edhe pas tragjedisë

"Daily Mail" ashtu si qeveria britanike nuk e harron në asnjë moment çështjen e emigrantëve ku shpesh vë në qendër të vëmendjes edhe shqiptarët. Në...

Britania merr seriozisht çështjen e emigracionit, gjoba marramendëse për firmat që punësojnë emigrantë

Gjobat për bizneset dhe pronarët që mbështesin emigrantët e paligjshëm janë caktuar të trefishohen sipas rregullave të reja të shpallura nga qeveria britanike. Firmat që...

Emigracioni në Angli, Braverman: Të burgosen edhe avokatët që ndihmojnë emigrantët

Kryefjalë e qeverisë britanike prej shumë muaj është emigracioni për të cilën kanë marrë masa nga më të ndryshme për të parandaluar hyrjen në...

Shqiptarët përfituan në viti 2022 numrin më të madh të leje qëndrimeve në Europë

Qytetarët shqiptarë përfituan gjatë vitit 2022 numrin më të madh të leje qëndrimeve, në dhjetë vitet e fundit, në vendet e Bashkimit Europian. Sipas raportit...

Emigracioni drejt vendeve të BE-së, 10% rritje krahasuar me 6 mujorin e parë të vitit 2022

Emigracioni i parregullt drejt Bashkimit Evropian është rritur në gjysmën e parë të 2023 krahasuar me një vit më parë, njoftoi sot Frontex, duke sqaruar...

Latest news

/5pyetjet.al