-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

emigracion

Largime masive! Tani shqiptarët po zëvendësohen me robotë

Japonia është ndër shtetet më të zhvilluara në botë, por edhe shteti me popullsinë më të vjetër dhe ky fakt po shkakton mungesë të...

Arsimi i mesëm po “braktiset” nga pamundësitë ekonomike dhe emigracioni!

Shifrat për regjistrimet në vitin shkollor 2023-2022 zbuluan se gjithnjë e më shumë studimet në arsimin e mesëm po braktisen nga emigracioni dhe integrimi...

INSTAT: Bie importi i ushqimeve, shkak emigracioni i lartë e dobësitë në konsum!

Përveç produkteve të mishit dhe bulmetit, që pasqyrojnë krizën e sektorit të blegtorisë, importet e produkteve të tjera ushqimore kanë pësuar tkurrje të shpejtë...

Rita Ora flet për jetën e saj si emigrante: Mendoja se nuk do t’ia dilnim kurrë

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka pozuar së fundmi për kopertinën e revistës “Glamour”. Ajo ka dhënë një intervistë gjerë e gjatë, ku...

Martin Schulz në Tiranë: Të rinjtë po ikin

Ish-kreu i Parlamentit Europian, Martin Schulz ndodhet në Tiranë. Pas takimit me sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, u pyet edhe për...

“Plotësisht dakord”, Italia dhe Anglia nënshkruajnë marrëveshjen kundër emigracionit

Një memorandum për emigracionin ilegal u nënshkrua të enjten nga kryeministri britanik, Rishi Sunak i cili u takua në Londër me kryeministren italiane, Giorgia...

Shqiptarët dembelë? Ja cili qytet kryeson listën për dembelizëm

Për herë të parë Tirana kryeson të 12 qarqet të vendit për nivelin e lartë të “dembelizmit” popullsisë jo aktive në tregun e punës...

Emigracioni shton vështirësitë për punëtorë, punësohen indianë për përpunimin e bimëve

Mungesën e lartë të fuqisë punëtore nga emigracioni po e vuajnë shumë sektorë të ekonomisë, të cilët kanë gjetur zgjidhje të punësojnë të huajt....

Çmimet e larta dhe emigracioni dobësojnë konsumin, të ardhurat nga TVSH rënie vjetore

Rezultatet fiskale të muajit shkurt 2023 tregojnë se ekonomia ka dalë nga zona e rehatisë me konsum të lartë dhe norma të larta arkëtimesh...

Emigracioni, ministri italian: Po punohet me Ballkanin për riatdhesimin e emigrantëve

Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani tha se po bëhet një përpjekje e përbashkët me vendet e Ballkanit Perëndimor, me qëllim riatdhesimin e emigrantëve të...

Latest news

/5pyetjet.al