-sidi education-spot_img
17.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

emigrante

“Dua të votoj nga diaspora”, emigrantët shpalosin banderolën në ndeshjen Shqipëri-Itali

Mbrëmjen e djeshme në stadiumin e tejmbushur me tifozë kuq e zi përveç simboleve kombëtare u shfaq edhe një poster i madh nga shqiptarë...

Shpëtohen nga mbytja 38 emigrantë të paligjshëm

Mëngjesin e sotëm në Greqi një anije ku po udhëtonin 38 emigrantë të paligjshëm rrezikoi të mbytej. Policia kufitare greke iu erdhi në ndihmë...

Tjetër tragjedi me emigrantë në brigjet e Greqisë, një i vdekur dhe 4 të zhdukur

Një tjetër varkë me emigrantë është mbytur në brigjet e ujërave greke. ‘Protothema.gr’ raporton se një operacion nga Autoriteti Portual është duke u zhvilluar në...

Anija shqiptare kap gomonen me emigrantë në Egje

Një gomone me 24 emigrantë është kapur nga anija shqiptare ‘Lissus’ në detin Egje. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi thotë se ekuipazhi shqiptar në...

Tragjedi në mes të detit/ Mbytet gomonia me emigrantë, ka viktima

Një tragjedi është regjistruar ditën e sotme në “La Manch” ku një gomone me emigrantë që tentonin të futeshin në brigjet e Mbretërisë së...

Shoferin e zë gjumi në timon, merr më qafë emigrantët nga Italia

Mëngjesin e sotëm një autobus i linjës Durrës-Itali është aksidentuar në Ulqin të Malit të Zi. Sipas informacioneve, autobusi ishte në kthim nga Italia...

“Lamtumirë” Shqipëri! Largohen edhe punonjësit e huaj

Nisma për marrjen e punonjësve nga Azia, pas largimeve masive të forcës së punës vendase në emigracion nuk po funksionon. Janë të shumtë drejtuesit e...

Ishulli Ellis, porta e hershme e emigrantëve drejt SHBA-ve

Emigrimi drejt Amerikës nuk ishte gjithmonë i vështirë apo në krizë. 100 vjet më parë, emigrantët që mbërrinin në Shtetet e Bashkuara thjesht duhet...

Fluksi i emigrantëve për festat, ja situata në Kapshticë dhe Qafë-Thanë

Në pikat kufitare vazhdon të ketë një fluks të shtuar emigrantësh nga ku mësohet se gjatë 24 orëve të fundit në Kapshticë kanë hyrë...

Emigrantët në Greqi do të pajisen me dokumente, zyrtarizohet amendamenti

Përmes amendamentit të ri, të dorëzuar fillimisht nga Ministria e Emigracionit dhe Azilit, e tashmë të zytarizuar, Greqia parashikon që emigrantët nga vendet e...

Latest news

/5pyetjet.al