-sidi education-spot_img
21.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

europa

Trump “shkund” aleatët e NATO-s

Me një personel ushtarak prej 1.3 milion vetash, Shtetet e Bashkuara kanë ushtrinë më të madhe në aleancën 31-anëtarëshe të NATO-s me plot 3.3...

Bugajski: Nëse plas lufta Europë-Rusi, cilën do të mbështesnin Budapesti dhe Beogradi?

Në mes të Europës është formuar një fare boshti, një aks mbi Danub, i cili sfidon zhvillimet demokratike të çdo shteti dhe minon sigurinë...

Britania drejt njohjes së Palestinës përpara arritjes së një marrëveshjeje paqeje me Izraelin

Kryediplomati britanik tha të enjten se vendi i tij mund të njohë zyrtarisht një shtet palestinez, pas një armëpushimi në Gaza, pa pritur për...

“Do i kthejmë në Afrikë! Gjermanët protestojnë kundër dëbimit të emigrantëve

Zbulimi i një plani të ekstremit të djathtë për dëbimin e të huajve nga Gjermania mobilizon gjermanët kundër AfD. Shkak për nisjen e protestave masive...

Veterani britanik: Evropa duhet të përgatitet për luftë me Rusinë

Veterani i ushtrisë britanike, Robert Clark, lëshoi një paralajmërim për Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropën në një shkrim të fundit të publikuar nga The Telegraph. Clark,...

Çfarë do të thotë për Evropën stërvitja e NATO-s, Steadfast Defender 24?

Më vonë gjatë këtij muaji, NATO-ja do ta fillojë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake që nga fundi i Luftës së Ftohtë, Steadfast...

Zelensky: I kemi treguar botës se Rusia mund të ndalet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy tha të mërkurën se forcat ushtarake të vendit të tij i kanë treguar botës së ushtria ruse mund të...

Si festohet Krishtlindja në vende të ndryshme në botë?

Krishtlindja është një nga festat më të njohura dhe madhështore që festohet në të gjithë botën. Zakonisht, mënyra se si njerëzit festojnë Krishtlindjet është duke...

Në Gjermani janë të sigurt: Putin do sulmojë Europën në vinin 2024

Nga Gjermania vjen një tjetër profeci e zymtë për të ardhmen e konfliktit me Rusinë.  Sipas gazetës Bild, e cila citon burime nga një shërbim sekret evropian...

Historia e pemës së Krishtlindjes

Cila është historia e pemës së Krishtlindjes? Si lindi tradita e zbukurimit të saj? Duket se pema e parë e Krishtlindjes është përdorur në Letoni...

Latest news

/5pyetjet.al