-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

g7

Udhëheqësit e “G7” dënojnë ashpër sulmin e Iranit mbi Izraelin

Presidenti Biden njoftoi se do të presë një takim të liderëve të G7 pas sulmit të Iranit mbi Izraelin. Si kanë reaguar anëtarët e...

Zelensky bisedon me udhëheqësit e G7

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, bisedoi të mërkurën përmes një lidhje me video me udhëheqësit e G7. Ai tha se Moska po shpreson për një...

Luftë dhe diamante! G7 do të izolojë thesaret ruse

Vendet e G7 po planifikojnë që në 2-3 javët e ardhshme të shpallin ndalimin e importeve të diamanteve ruse. Zyrtarët belgë kanë konfirmuar se kjo...

Kosova i bashkohet deklaratës së vendeve të G7 mbi mbështetjen për Ukrainën

Kosova i është bashkuar deklaratës së përbashkët të vendeve të G7-ës për mbështetjen e Ukrainës. Kështu ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Vendet e G7: Paketë afatgjatë sigurie për Ukrainë nga samiti i NATO-s

Anëtarët e G7 pritet të ratifikojnë një marrëveshje afatgjatë të sigurisë me Ukrainën në samitin e NATO-s të mërkurën. Paketa do të përfshijë pajisjet e...

Marrëveshja e Ohrit, G7: Kosova dhe Serbia të zbatojnë detyrimet e tyre

Ditën e sotme është zhvilluar takimi i radhës mes liderëve të shteteve të G7 e cila u mbajt në Hiroshima të Japonisë. Për mes një...

Zelensky do t’i bashkohet samitit të G7 në Hiroshimë

Këtë fundjavë Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky do të udhëtojë në Japoni për të marrë pjesë personalisht në një takim të liderëve të G7. Derisa...

Zvicra merr presidencën e Këshillit të Sigurimit

Zvicra mori për herë të parë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të hënën, më 1 maj. Në këtë rol, Zvicra...

Ministrja gjermane: Evropa duhet ta mbrojë rregullin global

Evropa, jo vetëm që duhet ta mbrojë paqen e saj, por duhet të veprojë si mbikëqyrëse në gjithë botën, ka thënë ministrja e Jashtme...

G7-a zotohet për dhënie fund të ndotjes plastike deri më 2040

Ministrat për Ambient dhe Klimë të grupit të shtatë vendeve më të industrializuara (G7) janë zotuar për t’i dhënë fund ndotjes me plastikë në...

Latest news

/5pyetjet.al