-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

historia

Sonte nata e ndërrimit të viteve, cila është simbolika e festës në vende të ndryshme

Në lidhje me festën e Vitit të Ri ka fakte dhe supozime të ndryshme për kohën dhe mënyrën se si festohet. Viti i Ri...

Historia e pemës së Krishtlindjes

Cila është historia e pemës së Krishtlindjes? Si lindi tradita e zbukurimit të saj? Duket se pema e parë e Krishtlindjes është përdorur në Letoni...

Libri i ri rus i historisë, kripë mbi plagën e hapur të Kaukazit Verior

Ministri rus i Edukimit, Sergei Kravtsov, e ka pranuar gjatë një vizite në rajonin Karaçai-Çerekesia këtë muaj se do të rishqyrtohet një kapitull i...

Nxënësit rusë nisin shkollën me libër të ri historie, çfarë shkruhet?

Nxënësit rusë kanë nisur vitin e ri shkollor me fjalë inkurajuese nga presidenti, Vladimir Putin, dhe me një libër të ri të historisë, që...

Shaban Murati: Të vërtetat historike, që i fshehu për 80 vjet historiografia filoruse shqiptare

“Në 23 gusht 1939 u nëshkrua në Moskë pakti i mosulmimit midis Bashkimit Sovjetik dhe Gjermanisë së Hitlerit, që u nënshkrua nga ministrat e...

Prioriteti i Fondacionit Çamëria “Hasan Tahsini”, Veliu: Promovimi i historisë sonë

Qershori është muaji i Çamërisë pasi 27 Qershori '44 është dita e Gjenocidit dhe spastrimit etnik grek mbi shqiptarët e Çamërisë. Në këtë kuadër, në...

Gjenocidi ndaj çamëve, Veliu: Historia e bashkëpunëtorëve me nazistët, një sajesë

Qershori është muaji i Çamërisë pasi 27 Qershori '44 është dita e Gjenocidit dhe spastrimit etnik grek mbi shqiptarët e Çamërisë. Në këtë kuadër, në...

Burri në burg pasi tentoi ta vriste, historia dramatike e nënës së dy fëmijëve nga Shkodra: Nëse divorcohem…

Kjo është historia e një gruaje 49 vjeçe nga Shkodra e cila për 20 vite me radhë është dhunuar nga bashkëshorti i saj. Vitin...

1 Maj Dita e Punëtorëve: Përse festohet? Historia dhe domethënia

1 Maji, i quajtur gjithashtu Dita e Punëtorëve ose Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve është ditë përkujtimi i luftrave historike dhe fitimeve të bëra nga...

Historia e Rusisë e diktuar nga vodka

Në vitin 1223, kur një ushtri mongole dhe tatare asgjësoi një ushtri ruse shumë herë më të madhe, ata e kuptuan se kjo ndodhi...

Latest news

/5pyetjet.al