-sidi education-spot_img
20.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

kie

REL: Kosova nga pragu i KiE-së në pasiguri

Nga “një hap larg” në “nuk dihet se kur”! Kështu devijoi rruga e Kosovës drejt Këshillit të Evropës në një periudhë prej vetëm tridhjetë...

Qeveria e Kosovës përgatit draftstatutin për Asociacionin, do ta dërgojë në Kushtetuese

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka njoftuar se Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një draftstatut për Asociacionin të cilin pritet ta...

Veton Surroi: Një rast i humbur gjeopolitik

Në garën mes konvencionit dhe gjeopolitikës, Evropa nuk zgjodhi asnjërën. Ajo ka treguar se mund të flasë njëkohësisht për sfida globale në Ukrainë, Gaza,...

Holtgen: Kosova nuk është në rendin e ditës së Këshillit të Ministrave të KiE

“Çështja e Kosovës nuk është në agjendën e Këshillit të Ministrave javën e ardhshme dhe në këtë periudhë nuk mund të themi se kur...

Analiza: Asociacioni, pritë në rrugën e Kosovës drejt KiE-së

Për t’i mbështetur përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, shtetet perëndimore i vendosën asaj një kusht: ndërmarrjen e hapave konkretë për themelimin e...

Escobar: Ka shqetësime që Kosova mund të mos ketë votat për KiE-në

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se disa shtete anëtare të Këshillit të Evropës kanë kërkuar...

Kurti: Kosova nuk e pranon Asociacionin si kusht për anëtarësim në KiE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ngulur këmbë të mërkurën se Qeveria e tij nuk do ta pranojë themelimin e Asociacionit të komunave me...

Gjermania 90 mln euro Kosovës, Rohde: Mbështetja jonë drejt anëtarësimit në KiE

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka njoftuar se Gjermania do ta mbështesë Kosovën me 90 milionë euro në dy vitet e ardhshme, me...

Kurti thirrje Gjermanisë: Mbështesni Kosovën deri në anëtarësimin e plotë në KiE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pati sot një mëngjes pune në Fondacionin Bertelsmann, me personalitete të rëndësishme e studiues, në mesin e tyre deputetin...

Ambasadori i Britanisë në Serbi: Mbështesim anëtarësimin e Kosovës në KiE

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Serbi, Edward Ferguson, ka thënë se Londra e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës dhe në...

Latest news

/5pyetjet.al