-sidi education-spot_img
23.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

palestina

Edhe Sllovenia njeh shtetin e Palestinës

Sllovenia njohu Palestinën si një shtet sovran dhe të pavarur, në fund të një maratonë parlamentare mes vendimeve të shpallura dhe më pas të...

Kosova “përplas” Gjermaninë me Spanjën

Çështja e njohjes së Kosovës nga Spanja është diskutuar në takimin e ministrave të Jashtëm të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian më 27 maj,...

Spanja: Ku ndryshon Palestina nga Kosova

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës ka sqaruar se përse e njohu Palestinën dhe përse po heziton për Kosovën. Spanja është një ndër...

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda zyrtarizojnë sot njohjen e shtetit të Palestinës

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda kanë shpallur njohjen e Shtetit të Palestinës nga 28 maji, gjë që do të zyrtarizohet sot. Në nivel global, rreth 70%...

Sulmi izraelit në Rafah, arrin në 45 numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë që kontrollohet nga Hamasi në Gazë bëri të ditur sot se numri i viktimave në Rafah, si pasojë e një sulmi...

Izraeli vazhdon sulmet në Rafah pavarësisht urdhrit të GJND-së

Izraeli ka vazhduar të bombardojë Rripin e Gazës, përfshirë edhe qytetin Rafah, më 25 maj, një ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e urdhëroi...

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja njohin Palestinën shtet, hakmerret Izraeli

Irlanda, Norvegjia dhe Spanja kanë njohur zyrtarisht Palestinën si një shtet më vete, duke bërë që Izraeli të tërheqë ambasadorët e tij nga dy...

VOA: Administrata e Biden do t’i dërgojë Izraelit një paketë të re ndihme ushtarake

Administrata e Presidentit Biden u ka thënë ligjvënësve kryesorë amerikanë se po i dërgon Izraelit një paketë të re ndihme prej më shumë se...

Ambasadori i Izraelit gris kartën e OKB-së: Vendim absurd

Ambasadori i Izraelit në OKB, Gilad Erdan, grisi Kartën e Kombeve të Bashkuara, ndërsa kritikoi nga skena e Pallatit të Qelqtë qëndrimin e Asamblesë...

Shqipëria abstenoi rezolutën për anëtarësimin e Palestinës në OKB

Italia abstenoi në rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që njeh Palestinën si të kualifikuar për t'u bërë anëtare e plotë e Kombeve...

Latest news

/5pyetjet.al