-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Popullsia

Përfundon zyrtarisht censi për regjistrimin e popullsisë dhe banesave

Censi për regjistrimin e popullsisë dhe banesave ka përfunduar zyrtarisht këtë të enjte, 16 nëntor. Instituti i Statistikave (INSTAT) njoftoi se po vazhdohet puna për...

Plakja e popullsisë në Shqipëri, studiuesit: Pasoja të mëdha për ekonominë

Në Shqipëri, të gjithë treguesit demografikë që ndikojnë në plakjen e popullsisë janë në përkeqësim të vazhdueshëm. Mosha mesatare 39 vjeç, shtesa natyrore e popullsisë...

Qytetarë dhe opozita në Mal të Zi kërkojnë shtyrjen e regjistrimit të popullsisë

Në Podgoricë të Malit të Zi u mbajt të hënën një protestë ku u kërkua shtyrja e procesit të regjistrimit të popullsisë, parashikuar të...

Mentor Kikia: Censusi ka një pyetje shumë të rrezikshme

Kombësia nuk ndjehet, ajo është në gjakun tënd! Censusi ka nje pyetje shume te rrezikshme dhe te pakuptimte? Cfare identiteti etnik ke? Duke saqaruar se identiteti...

Mentor Kikia: A po shkojmë drejt shpërbërjes si komb?

Filloi edhe censusi i radhës, i popullsisë dhe banesave. Besohet(shifra është e INSTAT, por pranohet si jo shumë e saktë) se më 1 janar...

Nis sot censusi i popullsisë dhe banesave! Tre pyetjet me “spec”

Sot nis Censusi i Popullsisë dhe Banesave. Procesi do të vijojë për 6 javë, ku mbi 7 mijë e 500 anketues, mbikëqyrës dhe kontrollorë...

FAO: 400 mijë njerëz në Shqipëri nuk i përballojnë kostot e një diete të shëndetshme

Rreth 400 mijë njerëz që jetojnë në Shqipëri nuk mund të paguanin një dietë të shëndetshme në vitin 2021, raportoi Organizata Botërore e Ushqimit...

Drama e popullsisë, rënie me 12.7% lindshmëria në 6 mujorin e parë të 2022

Popullsia e Shqipërisë po bie në mënyrë dramatike prej rënies së shpejtë të lindjeve. Të dhënat e sotme të INSTAT tregojnë se numri i bebeve...

Pensioni i pamjaftueshëm, INSTAT: Rreth 16% e të moshuarve vazhdojnë të punojnë

Numri i pensionistëve që raportohen si të punësuar ka pësuar rritje dekadën e fundit. Pensionet e ulëta, hapësirat e lëna bosh nga të rinjtë dhe...

Popullsia në moshë pune zvogëlohet me 101 mijë persona pas pandemisë!

Popullsia e vendit prej tre dekadash është në trend rënës, por popullsia në moshë pune (15-64 vjeç) është duke u tkurrur me ritme më...

Latest news

/5pyetjet.al