-sidi education-spot_img
28.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Reforma

Ministri Gonxhe: Do të ndërhyjmë fort, reformë e plotë për pensionet

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhe u shpreh sot se duhet një reformë për pensionet. Ai tha se qeveria po përgatitet për...

Parlamenti Evropian kërkon që BE-ja të reformohet para zgjerimit

Bashkimi Evropian duhet t’i përshtatë kapacitetet e veta institucionale dhe financiare teksa bëhet gati për zgjerim, dhe ky proces duhet të monitorohet më shumë...

BE: Shkupi të bëjë reforma të thella në sistemin gjyqësor

Bashkimi Evropian (BE) ia ka bërë thirrje Maqedonisë së Veriut të bëjë reforma të thella në sistemin gjyqësor të vendit, duke vlerësuar se ai...

Kategoritë/ Kush do të përfitojë më shumë nga rritja e pensioneve?

Reforma e skemës së pensioneve është në rishikim me qëllim që të gjendjet një qasje, e cila të sheshojë diferencat e indeksimit vjetor të...

“S’ka më persona të paprekshëm”, Rama: Reforma në drejtësi, luftë e drejtë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në Asamble e Zgjeruar të Partisë Socialiste në Durrës, se reforma në drejtësi po jep frytet e saj, duke...

Rama-Berishës: Nuk fshihem unë pas SPAK-ut

Partia Socialiste mblodhi sot pasdite Asamblenë e Zgjeruar në Fier, ku ndodhet dhe kryeministri Edi Rama. Në këtë takim Rama ka reaguar për herë të...

Gjermania dhe Franca plan reformash në BE, Michel: Ballkani në 2030

Raporti i përgatitur nga një grup prej 12 ekspertësh të pavarur për disa reforma të reja në BE për çështjen e zgjerimit, fillimisht u...

Shefja e BE-së njofton reforma, blloku pritet të zgjerohet me anëtarë të rinj

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se zyra që ajo drejton do të fillojë një rishikim tërësor të politikave për t’u...

DW: Mesazh për Shkupin nga Gjermania, Franca dhe Polonia

Integrimi evropian tani është ne duart tuaja. Miratoni ndryshimet kushtetuese dhe bëhuni pjesë e Bashkimit Evropian. Ky ishte mesazhi i tre diplomatëve të lartë...

Reforma, përveçse s’kapi “peshqit e mëdhenj”, mund të kthehet në boomerang

Pas 30 viteve, gjatë të cilave korrupsioni u konsolidua dhe arriti përmasa të tilla sa u shndërrua në pengesë serioze për zhvillimin e vendit,...

Latest news

/5pyetjet.al