-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

VOA

Shqipëri: Nga nisja e bisedimeve me BE, te kriza në PD, ngjarjet që shenjuan vitin 2022!

Në Shqipëri, një seri ngjarjesh, lanë gjurmë gjatë vitit 2022. Ndësa vendi nis zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në BE, situata e brendshme karakterizohet nga...

Analiza e VOA: Atmosfera e zymtë e Vitit të Ri në Shqipëri!

Ndërsa qendra e qytetit të Shkodrës shkëlqen nga atmosfera e festave të fundvitit, në lagjet periferike, ku banojnë pjesa më e madhe e familjeve...

VOA: A do ta mbështesin amerikanët kandidaturën e Trump për zgjedhjet presidenciale?

Donald Trump po kandidon për herë të tretë për postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, duke shpresuar të bëhet presidenti i dytë në...

Marjana Semini, anëtare e Gjykatës Kushtetuese/ VOA: Opozita, dyshime se mazhoranca po përpiqej të ndikonte me presione!

Profesore e shkencave juridike, Marjana Semini, u emërua anëtarja më e re e Gjykatës Kushtetuese, në mbyllje të votimit, që zhvilloi Kuvendi i Shqipërisë...

Escobar për VOA: Detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shumë shpejt

Kosova dhe Serbia ndodhen në një fazë të re dialogu, ndërsa trysnia ndërkombëtare është shtuar ndaj të dy vendeve për të shmangur tensionet mes...

Escobar për VOA: Korrupsioni dhe krimi i organizuar, kërcënim

Në Departamentin e Shtetit është duke u zhvilluar në këto momente dialogu strategjik midis qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe qeverisë Shqiptare. Në takimin...

Biznesmeni në “rrjetën” e SPAK, si tentoi të humbte gjurmët pas dënimit në Spanjë

Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, njoftoi të mërkurën se Gjykata e Posaçme ka pranuar kërkesën e saj për...

VOA: Në 6 vite vendin e braktisën 260 mijë qytetarë, ekonomia ndjen ikjen e “trurit”

Në Shqipëri ka një shqetësim të vazhdueshëm për largimin e fuqisë punëtore nga vendi. Rreth 1.2% e popullsisë është larguar çdo vit kohët e...

Kryemadhi:  Inceneratorët një skandal, në çdo vend tjetër do të kishte vepruar drejtësia

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi gjatë një interviste për Zërin e Amerikës foli edhe për protestën e 7 korrikut. Ajo theksoi se shqiptarët nuk...

VOA: Arsyet pse shqiptarët po braktisin vendin

Në Shqipëri, mungesa e kontratave, niveli i ulët i pagave si dhe dinamika politike, në nivel vendor dhe qendror, vazhdojnë të shoqërohen me rritjen...

Latest news

/5pyetjet.al