26.5 C
Tirana

Kosova mposhtet nga Greqia me rezultat 2:0 në Nations League

Kryesoret

Ndeshja mes Greqisë dhe Kosovës në Nations League përfundoi me fitoren e vendasve me rezultat 2:0.

Greqia ishte skuadra më e mirë e ndeshjes por Kosova nuk u dorëzua deri në fund.

Në minutën e 71-të grekët shënuan me anë të Georgios Giakoumakis, për epërsinë prej 1:0.

Pas shënimit të golit, tifozët Grek hynë në fushë dhe ndeshja ishte afër pezullimit, por dueli vazhdoi deri në fund.

Në 15 minutat e fundit, Kosova ishte më agresive duke krijuar mundësi shënimi, por nuk i shfrytëzuan ato.

Në aksionin e fundit, ku edhe portieri i Kosovës ishte në sulm për të barazuar rezultatin, Greqia shënuan golin e dytë me portën bosh me anë të Petros Mantalos.

Greqia radhitet e para me 12 pikë, ndërsa Kosova janë në vendin e dytë me 6 pikë.

Kujtojmë, se para fillimit të ndeshjes, Grekët provokuan Kosovën me një flamur të Serbisë dhe brohorisnin Kosova është Serbi.