-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Mes tensioneve në rritje, Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike

Kryesoret

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në brigjet e saj lindore, testi i parë i njohur që nga qershori, kanë thënë zyrtarët ushtarakë të Koresë së Jugut.

Kjo erdhi pasi një aeroplanmbajtëse amerikane mbërriti në Korenë e Jugut për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta, dhe përpara një vizite të planifikuar nga nënpresidentja Kamala Harris.

Seuli tha se lëshimi ishte një “akt provokimi i rëndë”.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut nga testet e armëve balistike dhe bërthamore.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se zbuloi një raketë me rreze të shkurtër të lëshuar pak para orës 07:00 me orën lokale (11:00 GMT) afër Taechon, më shumë se 100 km (60 milje) në veri të Phenianit.

Ai tha se fluturoi rreth 600 km në një lartësi prej 60 km.

“Ushtria jonë mban një pozicion gatishmërie të plotë dhe po bashkëpunon ngushtë me SHBA-në duke forcuar mbikëqyrjen dhe vigjilencën”, thuhet në një deklaratë.

Roja bregdetare e Japonisë konfirmoi nisjen, duke paralajmëruar anijet që të “jenë vigjilente”.

Ministri i Mbrojtjes i Tokios, Yasukazu Hamada, tha se raketa arriti një lartësi maksimale prej rreth 50 km, duke rënë në ujërat në brigjet lindore të Koresë së Veriut dhe jashtë zonës ekonomike ekskluzive të Japonisë.

“Është mënyra e Koresë së Veriut për të treguar kundërshtimin e aleancës SHBA,” tha Soo Kim, një analist në Rand Corporation, për AFP.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit