-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Rama: Injoranca po kërcënon gjuhën dhe historinë shqiptare

Kryesoret

Në aktivitetin për 50-vjetorin e krijimit të Akademisë së Shkencave, kryeministri Edi Rama u shpreh se historia dhe gjuha shqipe janë të kërcënuara.

Për qeverisjen e Berishës nuk i kurseu sulmet për sjelljen mbi Akademinë e Shkencave, që sipas tij e ktheu në territor anësie.

Është e kërcënuar historia e shqiptarëve nga një injorancë dhe arrogancë e pashembullt që e ka kthyer mënjanësinë e ASH-së në një territor anësie dhe arenë ekstremizmash që gjejnë rrugë pasi bota e informacionit nuk ka respekt për asnjë hierarki të dijes.

Është e pasigurt nëse mundet ta shkruajnë një histori të shqiptarëve për të gjithë shqiptarët që t’u referohen të gjithë. Për ta pasuruar dhe jo për t’u ndarë. Gjuha shqipe është e kërcënuar si asnjëherë më parë” tha ai.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit