-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#akademia e shkencave

Miratohet statuti i ri i Akademisë së Shkencave pa kaluar ende ligji në qeveri

Asambleja e Akademisë së Shkencave, ka miratuar statutin e ri të Akademisë. Kundër këtij miratimi ishin Artan Fuga, Aurela Anastasi dhe Beqir Meta, ku pavarësisht qëndrimit...

Ndryshon statuti i Akademisë së Shkencave, ja çfarë parashikohet

Pas mbylljes së Akademisë Albanologjike dhe kalimit të instituteve në Akademinë e Shkencave, do të ndryshohet edhe emri i kësaj të fundit. Shkrirja zyrtare u...

Instituti i Historisë bën bilancin: Qeveria na mbylli pas 15 vitesh

Instituti i Historisë ka bërë bilancin e një viti pune ndërsa njofton mbylljen e tij në kuadër të ristrukturimit nga Akademia e Shkencave. Përmes një...

Gjinushi mori mandatin e dytë, Artan Fuga: Unanimiteti në shkencë është vdekjeprurës!

Në Akademinë e Shkencave? Ja përse nuk kandidova, por votova kundër! ———————————————– Të nderuar përfaqësues të medias, Me anë të kësaj komunikate, nëpërmjet jush, informoj opinionin intelektual, shkencor,...

LIVE – Interpelanca për shkrirjen e Akademisë së Studimeve Albanologjike, flet Zhupa

Deputetja përgjegjëse për çështjet e arsimit dhe kulturës, Ina Zhupa, në fjalën e saj në seancën e sotme plenare, ku është kërkuar interpelancë me...

Deputetja e PD-së: Mbështes Fugën për kryetar të Akademisë së Shkencave

Deputetja e PD-së, Ina Zhupa në një deklaratë për mediat ka kundërshtuar edhe njëherë nismën e qeverisë Rama për të ndryshuar ligjin për Akademinë...

“Matrapaz, i shiti partinë Tom Doshit”/ Gjinushi i përgjigjet Berishës: Uroj të mos e shkatërrosh PD-në si Akademinë e Shkencave

Kryetari i Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi i është përgjigjur ish-kryeministrit Sali Berisha pas deklaratës së bërë prej këtij të fundit në një deklaratë...

Presidenti Begaj pret anëtarët e Akademisë së Shkencave: Ligji i ri duhet të nxisë sistemin e kërkimit në vend!

Presidenti Bajram Begaj ka pritur ditën e sotme anëtarët e Akademisë së Shkencave, përfaqësues të akademive nga vendet e rajonit dhe Evropës si dhe...

Rama i thuri elozhe, Berisha: Gjinushi, matrapaz që shiti partinë për postin

Sot Akademia e Shkencave festoi 50-vjetorin e themelimit. Aktiviteti u zhvillua në kuvend, ku fjalën e mori edhe Edi Rama që i thuri elozhe...

Rama: Injoranca po kërcënon gjuhën dhe historinë shqiptare

Në aktivitetin për 50-vjetorin e krijimit të Akademisë së Shkencave, kryeministri Edi Rama u shpreh se historia dhe gjuha shqipe janë të kërcënuara. Për...

Latest news

/5pyetjet.al