-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Çudit ministri i Jashtëm grek, Dendias: Greqia dhe Shqipëria ndajnë historinë, Skënderbeu hero kombëtar në të dy vendet tona!

Kryesoret

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias se Greqia ka interes të përbashkët dhe të zgjidhë çështjet e pazgjidhura në bazë të së drejtës ndërkombëtare.

Ai theksoi se të dy popujt janë të lidhur përmes miqësisë dhe historisë, duke theksuar se Skënderbeu është një hero kombëtar në të dy vendet.

“Populli grek dhe shqiptar janë të lidhur me lidhje tradicionale miqësie. Greqia dhe Shqipëria ndajnë shumë më tepër se kufijtë e tyre të përbashkët. Ata ndajnë një histori të gjatë ndërveprimesh dhe shkëmbimesh. Skënderbeu është një hero kombëtar në të dy vendet tona. Të dy vendet kanë vuajtur nga fashizmi gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ata janë gjithashtu të lidhur, falë pranisë së minoritetit etnik grek në Shqipëri, si dhe numrit të madh të shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Greqi” – theksoi ai.

Dendias tha edhe se do të presë homologen e tij shqiptar në Athinë të premten e ardhshme, Otla xhaçka, ndërsa do të shoqërojë kryeministrin në vizitën e tij në Shqipëri më 6 dhjetor, me rastin e Samitit të parë BE-Ballkani Perëndimor.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit