-sidi education-spot_img
10.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Kuvendi sot në seancë plenare, Ina Zhupa interpelancë me ministren Margariti!

Kryesoret

Sot në orën 10:00, Kuvendi mblidhet për seancë plenare. Në rendin e ditës përfshihet interpelanca e deputetes së PD, Ina Zhupa për ministren e Kulturës Elva Margariti.

Në kërkesën e saj, Zhupa tha se prej mungesës së vëmendjes kanë degraduar monumentet e trashëgimisë kulturore dhe sipas saj, industria e ndërtimit po dëmton pasurinë kulturore të shqiptarëve.

Zhupa mori rastin e Teatrit Kombëtar dhe Projektit të Velierës duke thënë se janë dëshmi e trajtimit të paligjshëm të trashëgimisë kulturore.

Po ashtu diskutohen një sërë projektligjesh, mes tyre marrëveshja për krijimin e task-forcave të përbashkëta në fushën e sigurisë me Maqedoninë e Veriut.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit