-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

E dyshuara e “Katargate” dëshiron të largohet nga qyteti, prokurorët vihen në lëvizje

Kryesoret

E çliruar nga arresti shtëpiak, Eva Kaili tani dëshiron edhe të udhëtojë. Disa ditë pasi prokurorët belgë njoftuan se ajo nuk ishte më në arrest shtëpiak dhe etiketa e saj elektronike u hoq, ekipi ligjor i Kailit po kërkon të eliminojë kufizimet për të lëvizur lirshëm përtej Belgjikës.

“Kanë filluar procedurat ligjore për të hequr kushtet kufizuese, veçanërisht ndalimin e daljes nga vendi”, thanë avokatët e saj Sven Mary dhe Michalis Dimitrakopoulos në një deklaratë të përbashkët.

Ligjvënësja e BE-së dëshiron që kufizimet e udhëtimit të hiqen pasi ajo dëshiron të marrë pjesë në seancën e ardhshme plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg në mes të qershorit, tha Dimitrakopoulos.

Të premten, avokatët kishin thënë se “kushti kufizues i ndalimit të largimit nga Belgjika, i vendosur nuk e shqetëson atë, pasi Kaili do të kthehet në Greqi vetëm pas shfajësimit të saj gjyqësor”.

Pavarësisht premtimeve për t’u kthyer në punë, Kaili nuk mori pjesë në seancën e Parlamentit Evropian të së enjtes “për shkak të një pengese personale”, thanë avokatët e saj, duke shtuar se “në ditët në vijim ajo do t’i kthehet detyrave të saj”.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit