-sidi education-spot_img
6.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Puthi lojtaren në buzë, Spanja nis hetimet ndaj kreut të federatës për abuzim seksual

Kryesoret

Prokurorët në gjykatën kryesore penale në Spanjë njoftuan se kanë nisur një hetim preliminar ndaj shefit të futbollit spanjoll, Luis Rubiales, pasi ai puthi në buzë futbollisten Jenni Hermoso në ceremoninë e Kupës së Botës. Prokurorët do të hetojnë nëse kjo përbën “sulm seksual”.

“Prokurorët e Gjykatës Kombëtare kanë nisur një hetim preliminar për të shikuar faktet, të cilat mund të përbëjnë veprën e sulmit seksual,” u tha në njoftimin e gjykatës.

Prokurorët thanë se kanë kontaktuar Hermoson dhe i kanë ofruar asaj mundësinë që të bëjë padi brenda 15 ditësh.

Presidenti i Federatës spanjolle të Futbollit (RFEF) gjatë fundjavës u pezullua nga posti i tij nga FIFA.

Ai mund të përballet me sanksione të reja nëse gjykata e sportit pranon ankesat kundër tij në takimin që mbahet të hënën.

Pasi kombëtarja e grave në futboll e Spanjës fitoi Kupën e Botës më 20 gusht në Sidnej, Rubiales gjatë ceremonisë së ndarjes së medaljeve puthi me forcë Hermoson. Ky veprim nxiti reagime të shumta.

Më pas Hermoso deklaroi se puthja kishte ndodhur pa pëlqimin e saj dhe ajo ishte ndierë “sikur një viktimë e dhunës”. /REL

Artikulli i plotë këtu.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit