-sidi education-spot_img
12.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Sot në orën 21.36, të gjithë sytë nga qielli

Kryesoret

të gjithë do duhet të ktheni sytë nga qielli për tu mrekulluar me pamjen magjepsëse që do tu ofrojë superhëna blu. Sipas NASA-s, hëna e plotë do të jetë sonte në orën 21:36. Hëna do të jetë e plotë dhe me e ndritshme se asnjë ditë tjetër e vitit 2023.

Ajo do të jetë më afër se zakonisht, vetëm 222,043 milje larg, natën e 30 gushtit, duke e bërë atë të duket më e zakonshme dhe më e madhe. Për shkak se është hëna e dytë është në përfundim, ajo quhet “superhëna blu”.

Hera e fundit që dy superhëna të plota të zbukuruara në qiell ishte në vitin 2018 dhe nuk do të përsëritet më deri në 2037. Superhëna e parë ishte në fillimi të muajit korrik, dhe katërta do të jetë në fundi të muajit shtator.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit