-sidi education-spot_img
21.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Mitsotakis: Çështja Beleri është çështje respekti për shtetin e së drejtës

Kryesoret

Kryeminstri grek Kyriakos Mitsotaki ngrit çështjen e Kryebashkiakut Fredi Beleri në samitin e BE-së në Bruksel sipas Kathemirini.gr.

Qëndrimi i kryeministrit nga Brukseli vjen pasi dje burime diplomatike shpjeguan se Greqia nuk do të pranojë procesin e anëtarësimit të Shqipërisë nëse nuk ka progres për çështjen e Fredi Belerit. Të njëjtat burime theksuan se qëndrimi i Greqisë është i qartë dhe i është komunikuar palës shqiptare.

Kryeministri shprehu edhe një herë vullnetin e sinqertë të Greqisë për zgjidhjen e kësaj çështjeje, duke nënvizuar se Greqia ishte dhe mbetet një nga pionierët e perspektivës së anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit