-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Pse duhet të vishemi me të kuqe natën e Vitit të Ri?

Kryesoret

Sipas traditës, veshjet e kuqe që duhen veshur natën e 31 dhjetorit duhet të jenë të reja dhe duhen veshur vetëm natën e fundit të vitit dhe të nesërmen të hidhen. Por, cila është origjina dhe simbolika e këtij zakoni?

Të veshësh diçka të kuqe natën e Vitit të Ri është për shumë një rit pajtues; ne e presim Vitin e Ri me shpresën se do të na sjellë fat, shëndet, siguri. Ngjyra e kuqe do të kishte kuptime pozitive, por nga e ka origjinën gjithë kjo?

Tradita e ngjyrës së kuqe në natën e Vitit të Ri lindi në Kinë: e kuqja është ngjyra e fatit, e begatisë dhe e fatit të mirë dhe zakonisht përdoret gjatë festimeve të dasmave si një ogur i mirë për bashkëshortët dhe për jetën e tyre të re së bashku.

E kuqja është simbol i fuqisë, shëndetit dhe pasurisë në Romën e lashtë. Sipas një linje tjetër mendimi, tradita e ngjyrës së kuqe në Vitin e Ri daton që nga romakët e lashtë, pikërisht në vitin 31 para Krishtit, në kohën e Oktavian Augustit.

Gjatë Vitit të Ri Romak, burrat dhe gratë mbanin diçka të kuqe si simbol të fuqisë, pjellorisë, shëndetit dhe pasurisë, ajo konsiderohej si ngjyra e pasionit, energjisë dhe fatit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit