-sidi education-spot_img
20.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

BE kërkon qetësi! Planifikohen sanksione për Iranin pas sulmit ndaj Izraelit

Kryesoret

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE) i kërkuan Izraelit dhe Iranit të de-përshkallëzojnë tensionet në rritje në një takim në Bruksel të mërkurën. Fillimisht i përkushtuar për mprehjen e konkurrencës ekonomike të bllokut, samiti i BE-së u la në hije nga kthesa e fundit e ngjarjeve në Lindjen e Mesme.

BE-ja po shikon sanksione të reja ndaj Iranit pasi Republika Islamike  lëshoi ​​mbi 300 raketa dhe drone drejt Izraelit të shtunën. Këto u rrëzuan në masë të madhe nga mbrojtja ajrore izraelite, e mbështetur nga një koalicion aleatësh të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Teherani tha se sulmi ishte hakmarrje për një sulm ajror në kompleksin e ambasadës së tij në Siri më 1 prill, i cili vrau disa oficerë të lartë nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC). Irani fajëson Izraelin për sulmin. Sipas ekspertëve të OKB-së, të dy sulmet mund të kenë shkelur ligjin ndërkombëtar.

Përpara samitit dy-ditor, shefi i çështjeve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, kishte sinjalizuar tashmë se sanksionet e reja ndaj programit të dronëve të Iranit ishin duke u zhvilluar.

Ideja është të zgjerohet një grup ekzistues sanksionesh që synojnë të kufizojnë mbështetjen e Iranit për luftën e agresionit të Rusisë në Ukrainë . Sipas Borrell, BE-ja mund ta zgjerojë këtë kuadër për të përfshirë raketa, si dhe dërgesa për  grupe të ndryshme përfaqësuese iraniane në rajon.

Shumë liderë të BE-së shprehën mbështetje për masën të mërkurën, duke përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron, Scholz të Gjermanisë, kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez, kryeministrin holandez Mark Rutte dhe kryeministrin belg Alexander De Croo. “Detyra jonë është t’i zgjerojmë këto sanksione,” tha Macron./DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit