-sidi education-spot_img
20.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Putin mbërrin në Kinë, DW: Kërkon mbështetje për përpjekjet e luftës në Ukrainë

Kryesoret

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Pekin të enjten për udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga rizgjedhja.

Udhëtimi dy-ditor është i dyti i udhëheqësit rus në Kinë në gjashtë muaj.

I izoluar gjithnjë e më shumë nga ish-partnerët e tij tregtarë perëndimorë më shumë se dy vjet pasi nisi një  pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës fqinje , Putin po kërkon mbështetje ushtarake dhe financiare nga homologu i tij kinez, presidenti Xi Jinping, ndërsa lufta dhe sanksionet e lidhura me të po zvarriten pa probleme. fund në sy.

Putini u mirëprit nga zyrtarët kinezë, si dhe një roje nderi ushtarake kur u rrëzua, përpara se të përshëndetej nga Xi në një ceremoni madhështore përshëndetëse jashtë Sallës së Madhe të Popullit në qendër të Pekinit.

Media shtetërore ruse dhe kineze mbuluan mbërritjen, duke përcjellë komentet e dy liderëve në të cilat ata përshëndetën marrëdhëniet e tyre .

“Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës nuk janë oportuniste dhe nuk janë të drejtuara kundër askujt”, tha Putin më vonë gjatë ditës, duke shtuar: “Bashkëpunimi ynë në çështjet ndërkombëtare është një nga faktorët stabilizues në arenën ndërkombëtare”.

Xi më pas i tha Putinit se “marrëdhëniet Kinë-Rusi [janë] jo vetëm në interesat themelore të të dy vendeve… por gjithashtu të favorshme për paqen”, sipas një leximi nga ministria e jashtme e Pekinit.

“Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të ruajtur drejtësinë dhe drejtësinë në botë”, shtoi ai.

“Ishte niveli i paparë i lartë i partneritetit strategjik midis vendeve tona që përcaktoi zgjedhjen time të Kinës si shteti i parë që do të vizitoja pasi të merrja detyrën si president,” tha Putin për agjencinë kineze të lajmeve Xinhua përpara udhëtimit të tij./DW

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit