-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“Ushtria serbe pranë kufirit”! Maqedonci: Radoiçiç afër Kosovës

Kryesoret

Grupi terrorist serb i drejtuar nga krimineli Milan Radoiçiç, po lëviz shpesh afër kufirit të Kosovës. Këtë e thotë ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, në një intervistë për KosovaPress, ku nënvizon se përderisa autorët e sulmit në Banjskë vazhdojnë në jenë të lirë në Serbi, kërcënimi për sigurinë e vendit është i vazhdueshëm.

“Fakti që ky grup vazhdon të jetë i lirë në Serbi dhe që lëvizë shpesh afër kufirit të Kosovës, vazhdon të mbetet një kërcënim për sigurinë dhe stabilitetin”, tha Maqedonci.

Ministri  shton se grupi i Radoiçiç ka qenë i mbështetur nga strukturat e sigurisë në Serbi. Gjithashtu thotë se prezenca e madhe ushtarake e Serbisë përgjatë vijës kufitare me Kosovën, stërvitjet e shpeshtuara në brezin kufitar, si dhe militarizimi i Serbisë nga Rusia dhe Kina, janë rrezik për destabilitetin e tërë Ballkanit Perëndimor.

“Të pasurit e grupeve, strukturave dhe njësive ushtarake në jug të territorit të Serbisë dhe prezenca ushtarake e shtuar shpeshherë përgjatë vijës kufitare me Kosovën.

Prezenca e këtyre bazave të përparme operacionale të ushtrisë dhe xhandarmerisë serbe jo shumë larg kufirit me Kosovën vazhdon të paraqes kërcënim për vendin tonë. Duke i shtuar kësaj pastaj këtë çështjen e stërvitjeve, me të vërtet vlerësojmë se minimalisht nuk është e hijshme që një vendi fqinj t’i dërgohet ushtri për të kryer stërvitje në kufirin e tij”.

Duke folur për luftën hibride ruso-serbe, ministri konfirmon se Kosova ka ndërmarrë hapa për t’u mbrojtur. Qëllimi, sipas Maqedoncit, është destabilizimi dhe krijimi i skepticizmit për rrugën e integrimit euro-atlantik.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit