-sidi education-spot_img
35.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Trump thotë se është ‘në rregull’ me vuajtjen e dënimit

Kryesoret

Ish-presidenti Donald Trump tha se ai është “në rregull” me vuajtjen e dënimit të mundshëm me burg ose arrest shtëpiak pas dënimit të tij historik për 34 akuza të krimit  për falsifikimin e të dhënave të biznesit.

“Unë jam mirë me të,” tha Trump për Fox News në një intervistë që u transmetua të dielën kur u pyet për dënimet e mundshme. “Pashë një nga avokatët e mi një ditë më parë në televizion duke thënë: ‘Oh jo, ju nuk doni t’ia bëni këtë presidentit.’ Unë i thashë: Nuk lyp asgjë.

Por, shtoi Trump, “Unë nuk mendoj se publiku do ta duronte. Nuk jam i sigurt që publiku do ta mbështeste atë.”

“Unë mendoj se do të ishte e vështirë për publikun të pranonte, e dini, në një pikë të caktuar, ka një pikë thyerje,” tha Trump.

Komentet e tij vijnë vetëm disa ditë pasi një juri në Manhattan e shpalli Trumpin fajtor për të gjitha akuzat në gjyqin e tij për paratë e heshtura, duke e bërë atë ish-presidentin e parë që shpallet fajtor për një krim dhe kandidatin e parë presidencial nga partia kryesore që u dënua për një krim në në mes të një fushate për Shtëpinë e Bardhë.

Gjykatësi Juan Merchan vendosi dënimin e Trump në orën 10 të mëngjesit ET më 11 korrik. Merchan mund ta dënojë Trumpin me kusht ose deri në 4 vjet burg shtetëror për çdo akuzë, me një maksimum prej 20 vjetësh.

Për momentin, ish-presidenti mbetet jashtë burgut teksa pret dënimin. Ai pohoi në intervistën për Fox News se nuk bëri asgjë të gabuar dhe u kritikua kundër njerëzve “të sëmurë” të përfshirë në dënimin e tij.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit