-sidi education-spot_img
25.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“Kur na Arbëreshë…”! Koncerti nën tingujt klasikë në Tiranë

Kryesoret

“Kur na Arbëreshë…”! Kënga arbëreshe është një perlë në gjerdanin e trashëgimisë sonë kombëtare.

Kjo trashëgimi e pasur kulturore është rijetësuar nën tingujt klasikë në 31 Maj në Kalanë e Tiranës me zërin e sopranos Nina Muho dhe kujdesin e Edlira Shkurtit dhe Jorgo Papës, mbështetur nga Ministria e Kulturës.

Tingujt kanë krijuar një atmosferë ndryshe. Arbëreshët erdhën në tokën e të parëve të tyre bashkë me kulturën, traditën dhe zakonet e vjetra.

Me kostumet që karakterizon secilën zonë, zonjat arbëreshe na rrëfejnë çfarë kanë ruajtur deri më tani edhe pse sot si asnjëherë më parë trashëgimia e zakoneve tek më të rinjtë po bëhet e vështirë.

E ndërsa sot pesha për të ruajtur vazhdimësinë e traditës, është më e madhe, edhe vetë komuniteti është i vetdijshëm se së bashku mund të ruajnë atë çka morën nga toka mëmë.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit