-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Doli në përgjime duke festuar për lirimin e ‘Zotit të drogës’, dorëhiqet zëdhënësi i ministrit italian

Kryesoret

Publikimi i një bisede mes zëdhënësit aktual të Ministrit të Bujqësisë Francesco Lollobrigida, Paolo Signorelli , dhe liderit ultras të Lazios, Fabrizio Piscitelli i njohur si Diabolik i vrarë më 7 gusht 2019, çoi në vetëpezullimin e vetë Signorelli. 

Nga mesazhet që të dy shkëmbyen në Whatsapp pesë vjet më parë, dhe të publikuara nga gazeta La Repubblica , dalin komente antisemite, lëvdata për terroristët me ngjyrë si Valerio Fioravanti, Pierluigi Concutelli, Luigi Ciavardini dhe Mario Tuti dhe kënaqësi për lirimin e eksponentët e krimit Roman. Biseda është marrë nga kopja e celularit të mjekësisë ligjore të “Diabolik”. 

“Në lidhje me atë që u botua në disa media – shkruan në një shënim zëdhënësi i ministrit – dua të theksoj se nuk më kujtohet biseda në fjalë, e cila me sa duket ka ndodhur shumë vite më parë dhe që sot më ka marrë plotësisht. në befasi besoj gjithashtu se është e nevojshme të nënvizoj se sa larg meje, nga mendimet dhe ndjenjat e mia janë përmbajtja serioze e asaj bisede, e kam komunikuar vetëpezullimin tim, me efekt të menjëhershëm, nga zyra e shtypit të zyrës së ministrit. Lollobrigida”. 

Signorelli ka lindur në vitin 1986 dhe është i regjistruar me urdhrin e gazetarëve publicistë që nga viti 2016, ka punuar në stafin e Lollobrigidës që kur ishte deputet, më pas u bë zëdhënës i grupit të FdI-së, Tommaso Foti. Marsin e kaluar ai u rikthye në punë me Lollobrigidën në rolin e shefit të zyrës së shtypit. 

Paolo Signorelli mban të njëjtin emër si gjyshi i tij, një eksponent i së djathtës ekstreme në Romë, i cili vdiq në vitin 2010 dhe ishte ndër themeluesit e Ordine Nuovo. Ai përmendet edhe në bisedat në fjalë. Ai u akuzua si nxitës i disa vrasjeve, përfshirë ato të magjistratëve Vittorio Occorsio dhe Mario Amato, dhe si i përfshirë në masakrën e Bolonjës, për të cilën u shpall i pafajshëm. Në vend të kësaj ai u dënua për shoqatë subversive dhe bandë të armatosur.

Lollobrigida: “Jam e sigurt që është vite dritë larg nga ajo që u raportua”

“Paolo Signorelli më ka komunikuar dëshirën e tij për të dhënë dorëheqjen nga posti i kreut të zyrës së shtypit me efekt të menjëhershëm, ndërsa priste të sqaronte deklaratat e raportuara nga gazeta La Repubblica dhe për të cilat padyshim që nuk isha në dijeni. Siç e kam njohur Paolo Signorelli në këto dy vite, jam i sigurt se janë vite dritë larg asaj që u raportua në bisedë dhe besoj se ai mund ta përgënjeshtroj atë sa më shpejt të jetë e mundur.” Kështu deklaroi ministri Francesco Lollobrigida.

Avokatët penalë në Romë: “Përhapja e bisedës është e papranueshme”

Presidenti i Dhomës Penale të Romës, avokati Gaetano Scalise, shpreh gjithashtu mendimin e tij për çështjen, duke përqendruar vëmendjen në përhapjen e një bisede private që përfshin një person që nuk ka lidhje me hetimet dhe duke vënë në pikëpyetje rëndësinë e tij publike, ndërsa deklaratat e dhjetëra njerëzve derdhen në të. për rastin e eksponentëve politikë, si të shumicës ashtu edhe të opozitës. Sipas Scalise: “Edhe një herë përmbajtja e bisedave/bisedave të subjekteve që nuk kanë lidhje me hetimet dhe jo relevante apo funksionale në lidhje me vërtetimin e fakteve, aq më pak me interes publik, shpërndahen dhe përdoren më pas për qëllime mediatike. Është nuk pranohet më”. 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit