-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

ISHP: Pasojat e marijuanës në jetën e një adoleshenti

Kryesoret

Instituti i Shëndetit Publik ka paralajmëruar rrezikun e përdorimit të marijuanës nga adoleshentët. Pasojë kryesore është rritja e rrezikut të problemeve të shëndetit mendor.

“Përdorimi i marijuanës është e lidhur me një sërë problemesh të shëndetit mendor, si depresioni dhe ankthi social. Njerëzit që përdorin marijuanë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë psikozë të përkohshme, duke mos ditur se çfarë është e vërtetë, halucinacione dhe paranojë si dhe çrregullime mendore afatgjata, – përfshirë skizofreninë (një lloj sëmundje mendore ku njerëzit mund të shohin imazhe ose dëgjojnë zëra që nuk janë të pranishëm).

Lidhja midis marijuanës dhe skizofrenisë është më e fortë tek personat që fillojnë ta përdorin marijuanën në moshë të hershme dhe në mënyrë të shpeshtë” thotë ISHP.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit