-sidi education-spot_img
31.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Raporti sekret i CIA-s për planet e Netanyahut në Gaza

Kryesoret

CNN” shkruan se bazuar te një raport konfidencial i Agjencisë Amerikane të Inteligjencës, Benjamin Netanyahu nuk është dakord me propozimin e Joe Biden për arritjen e një kompromisi për Gazën e pasluftës.

Raporti i CIA-s, që citon CNN thekson se, kabineti i Netanyahu-t nuk ka një qëllim primar, operacionin final kundër Hamasit dhe eliminimin e komandantit ushtarak të Hamasit, Mohammed Deif. Izraeli është përpjekur të shënjestrojë Deifin disa herë në të kaluarën dhe megjithëse është plagosur, besohet se është ende gjallë.

Netanyahu “ndoshta beson se mund të mbajë mbështetjen e shefave të tij të sigurisë dhe të parandalojë dezertimet” nga krahu i djathtë i koalicionit të tij duke diskutuar të ardhmen e Gazës në “terma të paqarta”, thuhet në raport.

Vlerësimi – i cili nuk është raportuar më parë – përfaqëson një nga vlerësimet më të përditësuara të inteligjencës në lidhje me mentalitetin e Netanyahut që është shpërndarë mes zyrtarëve të lartë amerikanë, shkruan CNN.

Ai vjen mes një ndryshimi të qartë në mënyrën se si administrata Biden e sheh Izraelin: më pak si një partner i besueshëm dhe më shumë si një qeveri e huaj e paparashikueshme për t’u analizuar dhe kuptuar. CIA nuk pranoi të komentonte kur u pyet për raportimin e CNN.

Vlerësimi thekson se si lideri izraelit po sfidon presionin nga anëtarët e qeverisë së tij dhe administratës së Bidenit për të përcaktuar një “shtet fundor” për Gazën dhe paralajmëron se ajo që ka thënë publikisht Netanyahu ka të ngjarë të jetë e vërtetë: se ai do të angazhohet seriozisht vetëm pas luftës.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit