-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

biden

Biden-Trump debate më 27 qershor dhe 10 shtator

Presidenti Joe Biden dhe sfiduesi i tij në zgjedhjet e 5 nëntorit, ish-presidenti Donald Trump, ranë dakord të mërkurën për dy debate, një në...

Biden nënshkruan ndihmën prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden miratoi të mërkurën projekt-ligjin që parashikon 95 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin. Ai tha se...

Biden, Trump, pikëpamje të ndryshme mbi përfundimin e luftës në Ukrainë

Që nga fillimi i sulmit në shkallë të gjerë të Rusisë ndaj Ukrainës mbi dy vjet më parë, ka patur një rritje të mosmarrëveshjeve...

Biden dhe Trump vazhdojnë fushatën

Pesë shtete po mbajnë të martën zgjedhje paraprake presidenciale, ndërsa Presidenti Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump vazhdojnë fushatën në të gjithë vendin, pasi...

Biden dhe Trump fillojnë betejën në Xhorxhia

Fushata elektorale për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 fillon të shtunën, aty ku gara u ndal në vitin 2020. Ose më saktë, aty ku...

Biden: Do ketë pasoja të rënda për Ukrainën nëse Kongresi nuk miraton ndihmën

Projektligji mbi ndihmat e huaja me vlerë 95 miliardë dollarë, i miratuar nga Senati këtë muaj, mbetet i bllokuar nga shumica republikane në Dhomën...

Trump “shkund” aleatët e NATO-s

Me një personel ushtarak prej 1.3 milion vetash, Shtetet e Bashkuara kanë ushtrinë më të madhe në aleancën 31-anëtarëshe të NATO-s me plot 3.3...

“Politico”: Si po e rrënojnë amerikanët Kosovën

Vëllai i vogël i George W. Bush ishte konfuz. “Pra je ti shqiptare?” Kështu Neil Bush pyeti ish-ambasadoren e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, në një...

VOA: Republikanët ngrenë pikëpyetje mbi mprehtësinë mendore të Biden

Rivalët republikanë po ngrenë pikëpyetje lidhur me mprehtësinë mendore të zotit Joe Biden, pas një lapsusi verbal të presidentit amerikan që ka thelluar shqetësimet...

Biden: Po punojmë për paqe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme

Presidenti Joe Biden tha se Shtetete Bashkuara po punojnë për t’i dhënë fund luftës Izrael-Hamas dhe për të sjellë paqe të qëndrueshme përmes zgjidhjes...

Latest news

/5pyetjet.al