-sidi education-spot_img
4.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

biden

Trump “shkund” aleatët e NATO-s

Me një personel ushtarak prej 1.3 milion vetash, Shtetet e Bashkuara kanë ushtrinë më të madhe në aleancën 31-anëtarëshe të NATO-s me plot 3.3...

“Politico”: Si po e rrënojnë amerikanët Kosovën

Vëllai i vogël i George W. Bush ishte konfuz. “Pra je ti shqiptare?” Kështu Neil Bush pyeti ish-ambasadoren e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, në një...

VOA: Republikanët ngrenë pikëpyetje mbi mprehtësinë mendore të Biden

Rivalët republikanë po ngrenë pikëpyetje lidhur me mprehtësinë mendore të zotit Joe Biden, pas një lapsusi verbal të presidentit amerikan që ka thelluar shqetësimet...

Biden: Po punojmë për paqe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme

Presidenti Joe Biden tha se Shtetete Bashkuara po punojnë për t’i dhënë fund luftës Izrael-Hamas dhe për të sjellë paqe të qëndrueshme përmes zgjidhjes...

Biden: Sulmet kundër objektivave të grupit Houthi do të vazhdojnë

Presidenti Joe Biden tha të enjten se sulmet ushtarake të SHBA-së kundër rebelëve Houthi, të mbështetur nga Irani në Jemen do të vazhdojnë. Ai...

Ekonomia globale, takimi i APEC-ut dhe bisedimet Biden-Xi

Shtetet e Bashkuara dhe Kina mbajnë peshën më të rëndë të ekonomisë globale. Të marra së bashku, ato prodhojnë më shumë se 40% të...

Zgjedhjet 2024, si i lexojnë ekspertët anketimet

Një anketim i ri në Shtetet e Bashkuara e tregon në avantazh ish-Presidentin Donald Trump në një përballje elektorale me Presidentin Joe Biden në...

Biden përballë sfidave të vështira lidhur me situatën në Rripin e Gazës

Para se të fillonte lufta Izrael-Hamas, objektivat e Presidentit Joe Biden për politikën e jashtme në Lindjen e Mesme ishin integrimi i mëtejshëm i...

Biden thirrje për “pauzë” humanitare në luftën Izrael-Hamas

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se duhet të ketë një “pauzë” humanitare në luftën Izrael-Hamas, pasi fjalimi i tij gjatë një tubimi zgjedhor u...

Kryediplomati kinez: Rruga drejt takimit Xi-Biden nuk do të jetë e lehtë

Ministri i Jashtëm i Kinës thotë se nuk do të jetë e lehtë të arrihet deri tek një takim i pritshëm mes Presidentit Xi...

Latest news

/5pyetjet.al