-sidi education-spot_img
26.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#fmn

Kurthi i informalitetit, ekonomia dhe inflacioni do të rriten, por të ardhurat në raport me PBB me rënie më 2024-2027

Inflacioni dhe ekonomia e Shqipërisë po rriten me ritme më të përshpejtuara se dekada që lamë pas, por vendi ka rënë në kurthin e...

FMN ngriti alarmin për koncesionet PPP/ Meta: Të publikohen emrat e kompanive fituese!

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka mbështetur deklaratën e Fondit Monetar Ndërkombëtar drejtuar qeverisë shqiptare për transparencën e koncesioneve të PPP-ve. Në një...

“Kujdes çmimin e pasurive të paluajtshme”/ Edhe FMN kundër Amnistisë Fiskale!

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) në përfundimin të konsultimeve të Nenit IV me Shqipërinë ka përsëritur kritikat e tij kundër amnistisë fiskale,...

“Çmimet e ushqimeve nuk pritet të bien deri vitin e ardhshëm”/ FMN: Rritja ekonomike e Kosovës këtë vit, 2-3%!

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha të premten se sipas parashikimeve të këtij institucioni, rritja ekonomike e Kosovës për këtë vit pritet të jetë dy deri...

Çmimi i naftës/ Rusia bllokon sërish FMN

Komiteti drejtues i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dështoi të arrijë marrëveshje për lëshimin e një komunikatë që kërkon që Rusia t’i japë fund luftës...

Rusia bllokon komunikatën e FMN-së: Jemi në luftë

Komiteti drejtues i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dështoi të arrijë marrëveshje për lëshimin e një komunikatë që kërkon që Rusia t'i japë fund luftës...

FMN paralajmëron vendet e G7: Rritja e çmimeve do t’ju rëndojë ekonominë

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka dyfishuar kritikat ndaj mini-buxhetit të kancelares, disa ditë pasi paralajmëroi se do të nxisë rritjen e çmimeve. Organi, i cili...

FMN skanon ekonominë shqiptare: Viti tjetër do të jetë më keq

Misioni i FMN-së mbylli misionin në Shqipëri dhe deklaroi se ky vit pritet që të mbyllet me një rritje 3.4%. Ndikim pozitiv ka dhënë...

FMN komenton gjendjen ekonomike të Kosovës

Zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bo Li, ka treguar përshtypjet e tij pas vizitës dyditore që zhvilloi në Kosovë. Ai ka thënë se ekonomia...

FMN i kërkon qeverisë të mbrojë shtresat e varfra nga rritja e çmimeve

Në përfundim të vizitës së tij të parë në Shqipëri, Zëvendësdrejtori i Fondit Monetar Ndërkombëtar z. Bo Li u shpreh se gjatë takimeve të...

Latest news

/5pyetjet.al