-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

Gjermania

E priste Shqipëria për në Europian, Brajan Gruda preferon 1 javë stërvitje me Gjermaninë

Prej ditësh tashmë diskutohet për listën e lojtarëve që do përfaqësojë Kombëtaren shqiptare të futbollit në Euro 2024. Me Sylvinhon ende në vlerësim e sipër...

OKB miraton rezolutën për Srebrenicën, si votoi Shqipëria?

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën që shpall 11 korrikun Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë. Rezoluta kaloi me 84...

Vulin ‘shpërthen’ ndaj Berlinit për Srebrenicën: Emri i dytë i Gjermanisë është ‘gjenocid’

Zv/kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vulin ka shpërthyer ndaj ministres së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Analene Baerbock dhe shtetit të saj pas qëndrimit të Berlinit zyrtar...

Gjermanët bëjnë me ‘krahë’ Dumanin: SPAK, kyç për Shqipërinë në BE

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani ka zhvilluar këtë të hënë një takim me Sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Brendshme Federale të...

Scholz i rikujton Vuçiçit Marrëveshjen e Ohrit

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç shkëmbyen çështjet më urgjente të hënën në një bisedë telefonike, konfirmuan të dyja palët. Siç tha zëdhënësi i qeverisë në Berlin, u diskutua...

Greta Thunberg del në gjyq për protestën e Stokholmit

Greta Thunberg , aktivistja suedeze e klimës që frymëzoi lëvizjen "Të Premtet për të Ardhmen", u urdhërua të paguante 6,000 korona suedeze (550 dollarë, 512 euro) nga...

Gjermania 90 mln euro Kosovës, Rohde: Mbështetja jonë drejt anëtarësimit në KiE

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka njoftuar se Gjermania do ta mbështesë Kosovën me 90 milionë euro në dy vitet e ardhshme, me...

Gjermania: Ballkani të futet në BE

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier e ka përshkruar zgjerimin e Bashkimit Evropian me 10 shtete, 20 vjet më parë, si një moment lumturie evropiane. ”Më 1...

Kurti telefonatë Olaf Scholz-it: Na mbështesni për në KiE

Kryeministri, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, të cilit te ka kërkuar mbështetjen e Gjermanisë për anëtarësimin e...

Albin Kurti hap letrat për gjithçka: Asociacioni, KiE dhe Serbia (Intervista)

Në një intervistë ekskluzive me DW, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shpjegon se si do ta menaxhojë sfidën aktuale të anëtarësimit të Kosovës në...

Latest news

/5pyetjet.al