-sidi education-spot_img
0.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

#integrimi

Annalena Baerbock: Procesi i Berlinit mbyllet me anëtarësimin e Ballkanit

Lufta është rikthyer në Evropë. E kemi dëgjuar vazhdimisht këtë fjali që nga 24 shkurti, kur Rusia nisi luftën e saj të pamëshirshme kundër...

Marvan Bishara: Josep Borrell, “kopshtari” racist i Evropës

Duke dëgjuar diplomatin më të lartë të Evropës, Josep Borrell, në inaugurimin e Akademisë së re Diplomatike Evropiane në Bruges, Belgjikë, të enjten e...

Michael Roth: 6 hapa për shpejtimin e integrimit në BE

Sulmi i Rusisë kundër Ukrainës e ka zgjuar Bashkimin Evropian nga gjumi i tij gjeopolitik. Në mesin e konfliktit me Rusinë e Vladimir Putinit,...

Raporti i KE-së: Pasaportat e arta rrezikojnë luftën kundër pastrimit të parave

Raporti i Komisionit EUropian për Shqipërinë për vitin 2022 është shprehur sërish kundër projektit të amnistisë fiskale që po përgatitet nga qeveria, “Miratimi i...

Vuçiç tregon propozimin e Parisit dhe Berlinit: Kosova në OKB, Serbia direkt në BE

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tregoi sot në Beograd propozimin e Parisit dhe Berlinit në mënyrë që të njihte Kosovën. “A mund të biem dakord,...

Shaban Murati: Nisma franceze u përplas në fytyrë derën e BE-së vendeve të Ballkanit?

Kohë më të keqe politike dhe diplomatike se kjo e tanishmja, nuk do të kishte gjetur dot presidenti i Francës, Emanuel Makron, i cili...

BIRN: Si gënjeu Ulsi Manja për negociatat

Ministria e Drejtësisë shpërndau një njoftim zyrtar të mërkurën, përmes së cilit pretendonte se Shqipëria kishte nisur negociatat me Bashkimin Europian për grupin e...

Lëvizja e re e BE-së dhe Shqipëria

Vetëm disa muaj nga përmendja e idesë për krijimin e një bashkësie politike evropiane është thirrur takimi i liderëve të vendeve që supozohet se...

Von Cramon kërkon pezullimin e anëtarësimit të Serbisë në BE

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëpunim Serbi-Rusi e ka quajtur një skandal të rëndë nga ana...

Befason Rama: Scholz mu duk si Merkel, ja kur e kuptova që nuk ishte ajo

Në një intervistë për emisionin radiofonik nga Alaister Campbell dhe Rory Stewart, kryeministri Edi Rama ka folur për admirim ndaj ish-kancelares gjermane Angela Merkel. Rama...

Latest news

/5pyetjet.al