-sidi education-spot_img
9.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

integrimi

Ksenofon Krisafi: Fqinjët nuk duhet të na vlerësojnë vetëm po pranuam kushtet e papranueshme të tyre

10 vjet më parë kolegu dhe miku tim Jorgji Kote, u paraqit para lexuesve me botimin “Diplomacia për të gjithë“, në dukje i thjeshtë,...

BE kusht Serbisë: Integrimi kalon nga Kosova

Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të grupit të quajtur COREPER, ka arritur marrëveshje për ndryshimin e kornizës negociuese për anëtarësimin e...

Rama shpall objektivin: 4 miliardë Euro investime të huaja

Kryeministri Edi Rama shpalli sot ambicien se qeveria synon që niveli i investimeve të huaja në Shqipëri të arrijë deri në vlerën 4 miliardë...

Raportuesja për Shqipërinë në PE: Po monitorojmë ligjin për zonat e mbrojtura

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Isabel Santos në fund të vizitës në Tiranë zhvilloi një konferencë për mediat. E nisi me ligjin për...

Scholz: Moment i ri për integrimin e Ballkanit në BE

Kancelari gjerman Olaf Scholz kërkoi përshpejtimin e procesit të hyrjes së vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por bazuar në merita dhe reforma. “Më...

Majlinda Bregu: Plani i BE-së mund të dyfishojë ekonomitë e Ballkanit

Ndërsa vendet e Ballkanit Perëndimor punojnë për zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara në lidhje me krijimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, BE-ja ofron Planin...

Ditmir Bushati: BE vërtitet në kurthin e politikës së vjetër në Ballkan

Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë  e agresionit rus kundër Ukrainës, dallimi mes veriut dhe jugut...

Ambasadorja e Francës: Vizioni i ri, Europë e fortë dhe Shqipëri e fortë

Ambasadorja e Francës në Shqipëri Catherine Suard kërkoi që Shqipëria duhet që të bëjë përmirësime të mëtejshme në rrugën e integrimit në BE. Diplomatja...

REL: Procesi i zgjerimit të BE-së dhe fati i Ballkanit

Në dhjetor të vitit 2023, liderët e Bashkimit Evropian e kanë marrë vendimin historik për t’i nisur bisedimet e anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë....

6 miliardë Euro për Ballkanin/ Kushtet e vështira që Shqipëria të marrë fonde

Në dy komisione të Parlamentit Evropian pritet të miratohet të hënën në mbrëmje raporti për pozicionin e këtij institucioni të BE-së për planin për...

Latest news

/5pyetjet.al