-sidi education-spot_img
35.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

iran

Irani mohon përfshirjen në atentatin ndaj Donald Trump

Irani ka hedhur poshtë akuzat për përfshirje në atentatin ku u plagos ish-Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një tubimi në Pensilvani më 13 korrik....

Irani zgjedh Presidentin e ri: Do u shtrijmë dorën për miqësi të gjithëve

Masud Pezeshkian është zgjedhur presidenti i ri i Iranit. Ai fitoi në balotazhin ndaj ish-negociatorit për çështje bërthamore, konservatorit Saeed Xhalili. Pezeshkian ka marrë mbi...

Shpërthim në spital, ndërrojnë jetë 9 persona

Nëntë persona kanë ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Iran si pasojë e shpërthimit në një spital të Iranit. Sipas burimeve, spitali ka 250 shtretër...

Konservatorët dominojnë listën e kandidatëve për president të Iranit

Krahu i ashpër konservator i Iranit kontrollonte çdo levë të pushtetit në këtë vend, gjatë presidencës së Ebrahim Raisit. Pavarësisht vdekjes së tij në një...

Irani përzgjedh gjashtë kandidatë për zgjedhjet presidenciale

Irani ka bërë të ditur emrat e gjashtë kandidatëve – kryesisht konservatorë – për zgjedhjet presidenciale të 28 qershorit. Zgjedhjet do të mbahen për të...

Vdekja e Raisit mund të nxisë një ‘luftë’ për postin e liderit suprem

Vdekja e papritur e presidentit Ebrahim Raisi ka krijuar vështirësi në planet për pasardhësin e liderit suprem të Iranit. Ultra-konservatori Raisi për një kohë të...

I sanksionuar nga BE dhe mik i liderit suprem, presidenti i përkohshëm i Iranit

Pas vdekjes së Presidentit të Iranit Ebrahim Risi, Kushtetuta e vendit e ka të përcaktuar se çfarë ndodh në rastet kur kreu i shtetit...

Pamjet/ Helikopteri i ‘vdekjes’ ku udhëtonte presidenti i Iranit i ndarë në copa

Janë bërë publike pamjet nga vendi ku humbi jetën tragjikisht presidenti i Iranit Ebrahim Raisi, ministri i Jashtëm, Hossein Amir-Abdollahian dhe personat e tjerë në...

Bombardohet baza ushtarake, viktima dhe të plagosur

Një person ka humbur jetën dhe 8 të tjerë u plagosën pasi pesë shpërthime tronditën një bazë ushtarake të mbështetur nga Irani në Irak,...

Izraeli: Sulmi, sinjal për Iranin për aftësinë që kemi

"Një sinjal për Iranin se Izraeli ka aftësinë të godasë brenda vendit". Një burim izraelit e tha këtë për Washington Post duke komentuar sulmin...

Latest news

/5pyetjet.al