-sidi education-spot_img
24.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

te huaj

Shifra rekord për investimet e huaja por investitorët ‘zhduken’, të fundit në rajon për interesin

Në vitin 2022 investimet e huaja direkte arritën në 1.4 miliardë euro, duke shënuar një rekord historik. Edhe për 9 mujorin 2023, kur janë të disponueshme...

Si mund të arsimohen studentët ndërkombëtarë në universitetet amerikane?

Studentët duhet të përgatiten të paguajnë 40 deri në 80 mijë dollarë në vit për të ndjekur një kolegj, apo universitet amerikan katërvjeçar. Por siç...

Forcimi i Lekut rrit fitimet e bizneseve të huaja në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se të ardhurat e...

Rekordi i turizmit, 7.2 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në janar-gusht 2023

Shqipëria po përjeton vitin e saj më të mirë turistik në historinë e pas tranzicionit. Nga veriu në jug, në plazhe, në mal, në...

Rritja e pagave kthen mobilierët e larguar në emigracion, shtrenjtojnë çmimet e mobilieve

Problematika e mprehtë e fuqisë punëtore tashmë është e pranishme në të gjitha sektorët e ekonomisë. Edhe pse shumë kompani prodhuese dhe të shërbimit kanë...

Turistët e huaj sollën 1.55 miliardë euro në 6 muajt e parë, po shqiptarët sa lanë jashtë?

Gjysma e parë e këtij viti ka sjellë një nivel rekord të ardhurash nga shtetasit e huaj që kanë udhëtuar në Shqipëri. Në kahun...

Pak studentë vendas të interesuar për Albanologjinë, interes të madh të huajt

Numri i të huajve të interesuar që ta mësojnë gjuhën shqipe dhe të studiojnë në fushat e albanologjisë është në rritje, ndërkohë që interesimi...

Qeveria miraton draftin: Italia do të punësojë 452 mijë punëtorë të huaj

Vështirësitë që po has sektori i bujqësisë dhe ai i turizmit për mungesë të krahut të punës, kanë shtyrë qeverinë italiane të aprovoj draftin...

Turizmi në vend, të huajt vijnë ndërsa shqiptarët ikin

Shqipëria po përjeton këtë vit sezonin më të mirë turistik në historinë e saj. Nga jugu në veri, të huajt po shijojnë bukuritë e...

Turizmi në rritje, në janar-prill Shqipërinë e vizituan rreth 1.7 milionë të huaj!

Teksa turet kulturore në doza të moderuara ishin përfaqësuesit tipikë të turistëve në muajt e parë të vitit, me rritje të dukshme më pas...

Latest news

/5pyetjet.al