-sidi education-spot_img
16.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

TAG

ushtria

Shqipëria prodhon blindin e parë ushtarak

Shqipëria ka prodhuar makinën e parë ushtarake të blinduar. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi njofton se makina do të prezantohet pas tre javësh në...

Kapiteni i ushtrisë gjermane pranon se ka spiunuar për Rusinë

Një anëtar i Bundeswehr-it të Gjermanisë doli në gjyq në qytetin perëndimor të Düsseldorf të hënën, i akuzuar për aktivitete spiunazhi në emër të Rusisë dhe nxjerrje të sekreteve shtetërore. Në...

Ukraina: Telegrami ka bllokuar programet e inteligjencës tonë ushtarake

Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës (HUR) thotë se platforma e mesazheve Telegram ka bllokuar një numër të "bot"-ëve zyrtarë...

Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Azerbajxhani

Forca ruse kanë filluan të tërhiqen nga rajoni Nagorno-Karabak i Azerbajxhanit, ku kanë qenë të vendosura si trupa paqeruajtëse prej përfundimit të një lufte...

Komandanti suprem i NATO-s: Po i shtojmë forcat në Kosovë, po sjellim artileri të rëndë

Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë (SACEUR) dhe komandanti i Komandës Evropiane të Forcave të Armatosura të SHBA-së (USEUCOM), gjenerali Christopher Cavoli,...

Peleshi: Duam të zhvillojmë industrinë ushtarake!

Ministrat kanë bërë me dije vendimet e marra në mbledhjen e qeverisë. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, bëri me dije se është miratuar projektligji për...

Vuçiç: ‘Kobra’ ishte në Kosovë

“Kobra është e vetmja njësi ushtarake me përgjigje 100 për qind në vitin 2022, kur pritej një sulm ndaj popullit serb në Kosovë. Atje...

Rusia teston raketën balistike ndërkontinentale

Ushtria ruse raportoi më 12 prill se ka testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha përmes një deklarate se...

Gati ushtria, Shqipëria rrit numrin e forcave luftarake

Për herë të të parë Shqipëria akordoi këtë vit fonde buxhetore për mbrojtjen, në nivelin 2 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto, duke plotësuar...

Bardhi: Qeveria gradoi ushtarakët që u dhanë pronat oligarkëve

Në Komisionin e Ligjeve u miratuarme 13 vota pro, 3 kundër dhe asnjë abstenim ligji për “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të...

Latest news

/5pyetjet.al