-sidi education-spot_img
18.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Nga Nju Jorku, Rama flet për një dimër të vështirë

Kryesoret

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryeministri Edi Rama ka folur për krizën energjetike në vend. Sipas kreut të qeverisë, dimri në Shqipëri do të jetë i vështirë, por jo i frikshëm.

Në një intervistë për emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se sfidat kryesore janë ajo e çmimeve dhe sasia e energjisë së disponueshme.

Rama u shpreh se qeveria ka disa skenarë, duke shprehur vendosmëri për mos rritje të çmimit të energjisë për familjet dhe bizneset e vogla.

Pyetje: Do jetë dimër i frikshëm për Shqipërinë?

Edi Rama: I frikshëm jo, por i vështirë po. Kur them i vështirë kam parasysh që ne duam ta kapërcejmë pa kufizime dhe duam ta kapërcejmë pa prekur çmimin për familjarët dhe biznesin e vogël. Ky është një dimër që ka sfidën e çmimeve të larta, por edhe sfidën për sasinë e energjisë së disponoheshe.

Me reshjet e ditëve të fundit kemi disa rikuperime.

Ne kemi disa skenarë dhe jemi të vendosur që të kemi një dimër pa kufizime  dhe të kemi një dimër që mos preket çmimi për familjarët dhe bizneset e vogla.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit