-sidi education-spot_img
14.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

51 piktura zhvendosen nga Kievi në muzeun e Madritit

Kryesoret

Rreth 51 piktura ukrainase që u larguan fshehurazi nga Kievi në fillim të këtij muaji, vetëm disa orë përpara një sulmi masiv me raketa ruse në kryeqytet, filluan një ekspozitë në një muze kryesor në Spanjë të martën. 

“Ekspozita “Në syrin e stuhisë: Modernizmi në Ukrainë, 1900-1930″, paraqet artin novator të prodhuar në Ukrainë në dekadat e para të shekullit të 20-të,” tha në një deklaratë Muzeu Kombëtar Thyssen-Bornemisza në Madrid. 

Punimet, të huazuara nga Muzeu Kombëtar i Artit të Ukrainës dhe muzeume të tjera në vend, u paketuan në fshehtësi në kamionë dhe u larguan nga Kievi më 15 nëntor, thuhet në një deklaratë nga Muzetë për Ukrainën.

Karvani që transportonte artin arriti në Madrid më 20 nëntor dhe shkoi në muzeun Thyssen.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit