-sidi education-spot_img
8.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

“The Guardian” kapet keq me serbët: U treguan fashistë ndaj shqiptarëve!

Kryesoret

“Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste. Ata bënë thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma”.

Kështu shkruan media prestigjioze, “The Guardian”.

Skenat në Stadiumin “974” në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend të 1/16-tës në një ndeshje që u zhbllokua gjatë pjesës së dytë, ngrenë pikëpyetje në lidhje me drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj shenjave fyese.

Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë. Por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje. Ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin.

Ai thotë se u shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve dhe fraza që nuk lejoheshin.

Ai ka treguar dëshminë fotografike të Observer-it të një mbështetësi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës. Dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje.

Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve ’90.

Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet. Apo me gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t’i shohë thirrjet e mbështetësve më të thjeshta për t’u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”.

Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e hershme të mbrëmjes.

“Isha i tronditur nga vitrioli, absolutisht i shtangur. Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste.”, thotë ai.

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalën “Shiptar”. Një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve. Edhe një rutinë thirrje-përgjigje e “Vrit, vrit, vrit shqiptarët”. Fansat gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e Serbisë”, lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.

Rrahmani përshkruan marrjen e flamurit të tij nga një pikë grumbullimi pas ndeshjes. Gjithashtu duke parë serbët duke u kthyer disa sende të konfiskuara.

Ai përshkruan se ishte sulmuar nga “shtatë apo tetë” mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit