-sidi education-spot_img
29.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Rama nxjerr FOTOT/ Përqafime, lule dhe buzëqeshje, çfarë nuk u pa nga Samiti!

Kryesoret

Kryeministri Rama ka publikuar ditën e sotme një foto album nga dita e djeshme. Më 6 dhjetor 2022 në Tiranë u mbaj Samiti historik BE-Ballkan i Perëndimor.

“Dhe me fotoalbumin e një ngjarjeje të paharrueshme në historinë e marrëdhënieve ndërkombëtare të Shqipërisë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan kryeministri krahas fotove të publikuara.

Lider të 26 vendeve anëtarë të Bashkimit Europian, drejtues të institucioneve kryesore të Unionit, si dhe liderë të shteteve të Ballkanit ishin dje në Tiranë, ku u mbajt samiti i BE-Ballkani Perëndimor, i pari në histori që mbahet jashtë kufijve të BE-së.

Zgjerimi i BE në Ballkanin Perëndimor duket se është kthyer në një çështje primare të bllokut, kjo për shkak të agresionit të Rusisë mbi Ukrainë dhe rritjes së tensioneve.

Në të njëjtën ditë që u mbajt takimi i nivelit të lartë mes udhëheqësve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, opozita mbajti një protestë, e cila u shënua nga incidente.

Ish-kryeministri Sali Berisha, u sulmua fizikisht nga një person i quajtur Gert Shehu, i cili u neutralizua nga badigardët e Berishës dhe u arrestua nga policia.

Në përfundim të samitit, kryeministri Edi Rama dhe krerët e BE, Ursula von der Leyen dhe Charles Michel mbajtën një konferencë të përbashkët, në të cilën këta të fundit theksuan mbështetjen e bllokut për rajonin.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit