-sidi education-spot_img
15.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Historia tronditëse e shqiptarit të dënuar për terrorizëm, pse e paditi shtetin amerikan?

Kryesoret

Shqiptari nga Kosova, Ardit Ferizi kërkon drejtësi, pasi ka kaluar mbi shtatë vjet në paraburgim. Kjo për shkak të akuzave të rreme dhe sjelljeve të pahijshme nga SHBA. Në një histori rrënqethëse të burgosjeve dhe padrejtësive të padrejta, Ardit Ferizi, shtetas i Republikës së Kosovës, ka ngritur një padi federale në Kaliforni kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara.

Ferizi, i lindur më 01.12.1995, në Gjakovë të Kosovës, studionte për shkenca kompjuterike në Universitetin Limkokwing në Malajzi. Ai u arrestua më 15 shtator 2015, në aeroportin e Kuala Lumpur, teksa po tentonte të fluturonte për në Kosovë për një vizitë. Aktgjykimi shënoi fillimin e paraburgimit të tij, i cili zgjati mbi shtatë vjet me akuza të falsifikuara dhe akuza të rreme votimi nga SHBA, agjencive qeveritare.

Shtetet e Bashkuara, Departamenti i Drejtësisë dhe Byroja Federale e Hetimeve u dhanë informacione të rreme dhe mashtruese zyrtarëve të qeverisë malajziane, duke e akuzuar Ferizin se ishte udhëheqës i një celule terroriste dhe se planifikonte të bombardonte Malajzinë. Ky informacion çoi në paraburgimin e tij të fshehtë 30-ditor në Malajzi, gjatë të cilit ai u detyrua të rrëfente akuzat nën torturë.

Pas rrëfimit të tij, U.S. Departamenti i Drejtësisë ngriti kallëzim penal kundër Ferizit. Dhe kërkoi ekstradim përmes INTERPOL-it sipas Konventës së Traktatit të Ekstradimit Shtetet e Bashkuara-Malajzi. Ai u burgos në burgun Sungai Buloh të Malajzisë. E më vonë në Qendrën e Paraburgimit të Aleksandrisë në Virxhinia gjatë procedurave paragjyqësore.

Në moshën 19-vjeçare, Ferizi u ekstradua nga Malajzia. Aty ku studionte në Universitet dhe u ndoq penalisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vend që nuk e shkeli kurrë më parë dhe kishte pengesa gjuhësore. Ai u dënua me 20 vjet burg dhe u transferua në SHBA.

Më 1 prill 2022, gjyqtari Brinkema i dha Ferizit lirimin. Bazuar në provat e reja të zbuluara të falsifikimit të provave nga SHBA. Por, edhe pandemia e vazhdueshme e koronavirusit.

Ndërkohë, agjenti special i Byrosë Federale të Hetimit (FBI), Rachel L. Rojas tha:

“Ardit Ferizi është një kriminel. Dhe për këtë ai vetë e ka pranuar, që rrezikoi jetën e mbi 1,000 amerikanëve. Duke shpërndarë informacionin e tyre personal me anëtarët e një organizate të rrezikshme terroriste”.

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit