-sidi education-spot_img
28.5 C
Tirana
-sidi education-spot_img

Aksion antidrogë në veri, asgjësohen mbi 7 mijë bimë, në kërkim 3 trafikuesit

Kryesoret

Policia ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë ku ka bërë të mundur asgjësimin për mes djegies të 7287 bimë narkotike cannabis sativa.

Për këtë operacion u angazhuan 1000 punonjës policie dhe 20 dronë të cilët u shpërndanë terrene malore të Lezhës, Shkodrës, Tropojës dhe Krujës.

5800 bimë u gjetën në qarkun Shkodër, 670 në qarkun Lezhë, 410 në Tropojë dhe 407 në Krujë.

Policia ka identifikuar dhe ka shpallur në kërkim 3 autorë të kultivimit në Kurbin përkatësisht 35-vjeçarin me inicialet J. A., 25-vjeçarin me inicialet S. A. dhe 48-vjeçarin me inicialet L. H.

Gjithashtu ka nisur procedimi penal për shpërdorim të detyrës për 51-vjeçarin me inicialet I. B. dhe 37-vjeçarin me inicialet M. Gj. përkatësisht kyetar fshatrash dhe inspektor pyjesh, në Gërnac dhe Vinjoll.

Policia procedoi në gjendje të lirë  autorin e dyshuar të kultivimit të 133 prej këtyre bimëve, në fshatin Curraj i Epërm 19-vjeçarin me inicialet M. N.

Ndërsa 407 bimë u asgjësuan në malësinë e Krujës, si rezultat i fazës së 38 të operacionit “Territor i pastër”. Vijojnë hetimet për përcaktimin e autorësisë së këtyre rasteve.

 

/5pyetjet.al

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -spot_img

Më tepër

- Advertisement -spot_img
uEFA EURO 2024 GERMANYspot_img

Lajmet e fundit